Fabryka Hilti, Węgry

Hoval i Hilti


W swoim zakładzie w węgierskim mieście Kecskemét firma Hilti produkuje dłuta, wiertarki i diamentowe wiertła koronkowe. Kiedy zapadła decyzja o rozbudowie zaplecza produkcyjnego, zwrócili się do Hoval, aby uzyskać wszystko z jednego źródła: chodziło o systemy wentylacji i ogrzewania, a także kolektory słoneczne do podgrzewania wody. W chwili obecnej kompleksowy system stworzony przez Hoval oszczędza energię, czas i pieniądze.

Podobnie jak w przypadku Hoval, korzenie Hilti znajdują się w Liechtensteinie. Nie jest to jedyne, co łączy obie firmy. Dzielą one także podobna filozofię korporacyjną mówiącą, że pracownicy, którzy są entuzjastami technologii z którą pracują, i którzy skupiają się na potrzebach klienta, są kluczem do tworzenia produktów i systemów, które nierzadko przewyższają oczekiwania klientów.

Zasadę tę stosuje także zakład w Kecskemét. Gdy postanowiono tam rozbudować zaplecze produkcyjne, powstałe w 1989 roku, zamiarem od początku było odzyskiwanie ciepła z zakładu produkcyjnego i wykorzystywanie go do celów grzewczych. Oznaczało to, że konieczne było jedynie zastosowanie kotła grzewczego obsługującego obciążenia szczytowe. Poza tym, firma rozpisała plan podgrzewania wody przy użyciu energii słonecznej, co miało jeszcze bardziej ograniczyć ilość wytwarzanego ciepła. Dla planisty odpowiedzialnego za projekt, pracującego wspólnie z Thermotrade (wieloletnim partnerem handlowym Hoval na Węgrzech), otworzyła się możliwość zmniejszenia pierwotnej ilości wytwarzanego ciepła z 1700 kW do 900 kW – czyli więcej niż według wykonanych szczegółowych wyliczeń potrzeba do obsługi zaplecza, nawet po jego powiększeniu z 2500 do 5200 m2. W efekcie zakład może się teraz pochwalić kotłem kondensacyjnym Hoval UltraGas® (900D) – litera D oznacza „double” (podwójny), co odnosi się to konstrukcji urządzenia składającej się z  dwóch kotłów.

Kocioł, który nie tylko grzeje
Średni wskaźnik utylizacji kotła kondensacyjnego Hoval UltraGas® osiąga imponującą wartość 110% (w stosunku do CV). Urządzenie jest także wyposażone we wbudowany wymiennik ciepła Hoval aluFer®, który posiada nie tylko żebrową konstrukcję pięciokrotnie zwiększającą powierzchnie wymiany ciepła, ale także skutecznie schładza przepływające przez niego gazy spalinowe, aż osiągną temperaturę kondensacji. Z kolei uwalniana w tym procesie energia może być wykorzystana do ogrzewania. W dużych instalacjach jak ta, kocioł UltraGas o podwójnym kaskadowym układzie jest idealnym wyborem dla integracji systemu. Jego duża pojemność wodna umożliwia proste połączenie hydrauliczne, a także minimalne zużycie mocy, i eliminuje konieczność stosowania pomp głównych. Dzięki zastosowaniu w nim tylko jednego przewodu spalin dla obu kotłów, bardzo ułatwia pracę podczas czynności związanych z rozbudową lub renowacją. Za kaskadowanie odpowiedzialna jest funkcja sterowania Top-Tronic® T. Cały ten system pochodzi z jednego źródła – najwyższej klasy rozwiązania technicznego Hoval.

30 kolektorów na dachu
Na dachu zakładu Hilti w Kecskemét znajduje się obecnie także 30 kolektorów słonecznych zajmujących powierzchnię 75 m2. Woda jest ogrzewana przy pomocy dostarczanej przez nie energii. Sama energia słoneczna jest magazynowana w zbiornikach buforowych, które pokrywają zapotrzebowanie na gorącą wodę.

Oszczędności dzięki wentylacji
Rozbudowa zakładu w Kecskemét składała się z dwóch etapów. Pierwszy obejmował budynek o powierzchni 600 m2 służący do testowania produktów, a drugi – halę produkcyjną o powierzchni 3000 m2. Zakład posiada także obiekty związane z logistyką i administracją o powierzchni 1600 m2. Dla celów wentylacji, ogrzewania i chłodzenia nowych hal zainstalowano siedem dachowych aparatów wentylacyjnych Hoval RoofVent® LKW-9. W jednej z hal, wzniesionej w latach 90., znajdujące się na niej cztery aparaty RoofVent® zostały zmodernizowane do typu LKW i wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia sterowania i kontroli, dzięki czemu mogły pozostać w użyciu. Aparaty wentylacyjne ograniczają powstawanie warstw temperaturowych w pomieszczeniach, co minimalizuje straty ciepła przez dach. Co więcej, każdy z nich może być sterowany indywidualnie, co może jeszcze bardziej ograniczyć zużycie energii. W efekcie, zdecentralizowany dachowy system wentylacyjny Hoval RoofVent®, który nie zawiera żadnych niezgrabnych kanałów powietrznych, może się pochwalić referencjami w kwestii oszczędności energii znacznie przewyższającymi jego nieporęcznych, scentralizowanych konkurentów. Jakby tego było mało, konserwację aparatów można prowadzić podczas pracy.
Ponieważ kompleksowe rozwiązanie Hoval zostało uznane za właściwy wybór, system został zainstalowany. Nie tylko przekroczył on standardowe poziomy sprawności energetycznej, ale dodatkowo sami pracownicy zakładu Hilti w Kecskemét twierdzą, że są zachwyceni nową instalacją. „Pracujemy w zdrowym środowisku” – twierdzą. I bez wątpienia mówią to nie tylko w dosłownym znaczeniu.

Długoterminowe korzyści
„Nasze integralne rozwiązania wyróżniają nas od reszty i mają wpływ na cenę: nasi klienci korzystają nie tylko na niższych kosztach zakupu, ale także obniżonych kosztach obsługi.

Ponadto fakt, że przez cały czas trwania projektu kontaktują się tylko z jednym dostawcą jest również znacznym ułatwieniem. Z nami ani planowanie, ani późniejsze prace konserwacyjne nie spędzą wam snu z powiek. Nasi serwisanci są wyjątkowo biegli w każdym aspekcie swojej pracy. Dzięki temu możliwe jest zminimalizowanie czasu i wysiłku poświęconego przez klienta.”

Remo Bettinaglio,
Kierownik Rejonowy ds. partnerów handlowych Hoval w Europie Wschodniej i Północne

Zobacz pozostałe referencje 
Poproś doradcę Hoval o najlepsze rozwiązanie dla Twojej inwestycji