Teatr Narodowy Praga, Czechy

Teatr Narodowy  przeszedł całkowitą przemianę. Począwszy od nowego logo, a kończąc na istotnych rekonstrukcjach architektonicznych przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych.

W ramach tej przemiany  Tetr Narodowy dołożył wszelkich starań w celu zapewnienia możliwie jak najmniejszego zużycia energii oraz oddziaływania na środowisko. Wykonanie projektu mającego na celu oszczędność energii, obejmującego przebudowę instalacji ogrzewania budynku rozpoczęto w 2006 r., a zmiany w instalacjach technologicznych przeprowadzono w kilku etapach w latach 2007-2010.  Od tego momentu, teatr zdołał zaoszczedzić znaczącą kwotę na kosztach energii, stanowiącą sumę 1 500 000 w przeliczeniu na polski złoty. Daje to oszczędności przekraczające 50% pierwotnych kosztów energii.
Głównym celem projektu całkowitej renowacji urządzeń technicznych instalacji budynku było osiągnięcie najlepszych możliwych warunków klimatycznych wewnątrz budynku przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej wydajności w wytwarzaniu energii. Nowo wybudowana instalacja obejmuje takie technologie ogrzewania, wentylacji i chłodzenia, które dla wydajnego działania wymagają odpowiedniego ustawienia i nowoczesnych systemów pomiarowych i sterujących. Firma  Hoval również przyczyniła się do osiągnięcia celu  zaoszczędzenia energii związanych z całą wspomnianą instalacją.

Głównym źródłem ogrzewania w Teatrze Narodowym jest technika grzewcza Hoval, a konkretnie dwa nowoczesne kotły kondensacyjne Hoval UltraGas D 1400, uzupełnione o nowe pompy grzewcze.
Oryginalne trzy kotły zostały zachowane i służą wyłącznie jako zapasowe źródło lub wspracie w wyjątkowych przypadkach, szczególnie w zimowych okresach szczytowego zapotrzebowania. W perspektywie długoterminowej, kotły Hoval osiągają bardzo dobrą wydajność paliwa przekraczającą 108%, również przez wzgląd na konstrukcję, która umożliwia oddzielenie gorącej i zimnej wody powrotnej, obejmującą skomplikowane połączenia hydrauliczne.
Kocioł gazowy wytwarza około 67% całkowitej objętości wymaganego ciepła. Pozostałą część pokrywają rury grzewcze.
Hoval i EPC
Model finansowania wykorzystany przez Teatr nosi nazwę EPC (Energy Performance Contracting). W takim przypadku koszty inwestycyjne pokryte są z oszczędności operacyjnych, które  gwarantowane są przez usługodawcę przez okres dziesięciu lat. Ten pionierski projekt Teatru Narodowego zdobył nagrody na Międzynarodowych Targach Aqua-therm Praha 2008 i jest jednym z najlepszych przypadków w zakresie inwestycji publicznych.

 Tym samym jesteśmy dumni, że kotły Hoval mogą przyczynić się do zwiększenia wydajności energetycznej jednego z narodowych dóbr kultury Republiki Czeskiej.
Więcej informacji na temat użytych technologii i faktycznych oszczędności Teatru Narodowego można znaleźć w prezentacji online projektu pod adresem - http://www.uspornedivadlo.cz 

 

Zobacz pozostałe referencje 
Poproś doradcę Hoval o najlepsze rozwiązanie dla Twojej inwestycji