Jak uniknąć ciepłych poduszek powietrza pod pałacią dachu obiektów sportowych?


Rozprowadzanie powietrza

Dzięki zamontowaniu jednostek dachowych, uzyskuje się lepszą pionową dystrybucję powietrza,
i nie powstają pod dachem tzw. poduszki ciepła. Proces ten obrazuje poniższy rysunek. 

Rozprowadzenie
Rys. 1 Rozprowadzanie pionowej dystrybucji powietrza
Odzysk ciepła


Powietrze, które zostało już ogrzane, nie jest wydalane bezpośrednio do atmosfery
– oddaje swoje ciepło napływającemu świeżemu powietrzu, czyli zachodzi odzysk ciepła.
Prowadzi to do oszczędności rzędu 60% kosztów ogrzewania zimnego świeżego nawiewanego powietrza.


Szybszy zwrot z inwestycji dzięki niższym kosztom eksploatacji

W przeciwieństwie scentralizowanych systemów wentylacji, systemy zdecentralizowane działają na ogół
bez sieci przewodów wentylacyjnych odpowiedzialnej za dostarczanie i odprowadzanie powietrza. W związku
z powyższym, zmniejszone zostają koszty instalacyjne. Obecnie instalację ułatwiają moduły okablowane
fabrycznie, a wtryskiwacze powietrza AirInjector zapewniają wysokowydajną dystrybucję powietrza.
Ale największe oszczędności można osiągnąć dzięki niższym kosztom eksploatacji. Szacuje się, że w całym okresie żywotności budynku, jedynie 30% jego kosztów ponoszone jest przy budowaniu konstrukcji, a pozostałe 70% stanowi koszty eksploatacji. Obsługa hali sportowej zakłada spontaniczne i nieregularne użytkowanie. Oznacza to, że system wentylacji musi być elastyczny i w krótkim czasie zapewnić cyrkulację powietrza w hali sportowej. W taki właśnie sposób działa zdecentralizowany system wentylacji Hoval, składający się z kilku urządzeń.

Mogą się one od siebie różnić, działać w różnych trybach i różnych warunkach pracy. Sterowanie tego rodzaju układami
kładzie ogromny nacisk na zastosowaną technologię informacyjno-komunikacyjną.


Sterowanie strefowe

Koncepcja sterowania strefowego umożliwia wentylację, ogrzewanie i chłodzenie odpowiednie dla potrzeb. Określa również działanie poszczególnych urządzeń w ramach całego systemu. Strefa stanowi interfejs łączący ze środowiskiem systemu, i steruje nadrzędnymi funkcjami modułów. Funkcje te obejmują przekazanie programu czasowego, nastawy i aktualnej wartości temperatury powietrza w pomieszczeniu, temperatury świeżego powietrza, wartości wejściowych załączenia i przerwania ogrzewania, chłodzenia i nawilżania, jak również komunikatów błędów. Strefy sterowania tworzone są za pomocą modułów o tych samych warunkach operacyjnych. Każdy moduł wentylacyjny jest unikalnie i samodzielnie regulowany za pomocą sterownika. Wymaga to indywidualnego przełączania hydraulicznego modułów, które jest stosunkowo nieczułe na usterki w sieci dystrybucyjnej, posiada krótkie czasy przestojów i gwarantuje wysoką elastyczność sytemu podczas pracy jak i przyszłego reorganizowania stref.
 

Regulacja za pomocą sterownika

Konieczna jest regulacja poszczególnych modułów za pomocą standardowego sterownika z oprogramowaniem dostosowanym do zarządzania strefami. Do regulacji temperatury powierza w pomieszczeniu wykorzystuje się sterowniki P lub PI, natomiast do regulacji powietrza zasilającego – zazwyczaj wysokiej jakości sterowniki PI lub PID. Działają one na urządzenia wyzwalające odzysk energii, ogrzewanie i chłodzenie kaskadowo z dystrybucją sekwencyjną. Ponadto, niezbędne są zespoły do kontroli minimalnej i maksymalnej temperatury powietrza zasilającego, ogrzewania recyrkulacyjnego zależnego od potrzeb, oraz dystrybucji powietrza.
 

Konieczne jest zastosowanie zespołu operacyjnego i wejściowego pozwalającego na przypisanie modułów do struktury instalacji. Dodatkowo, istnieje możliwość wprowadzania trybów, czasów i parametrów pracy.

Systemy tego rodzaju muszą oczywiście także mieć możliwość komunikacji poprzez modem i Internet, jak również integracji z systemem automatyki budynku. 

schemat
Rys.2 Schemat systemu sterowania Hoval
Podsumowanie


Systemy zdecentralizowane, stosowane w halach i obiektach sportowych, spełniają wysokie wymagania wentylacji dużych jedno-objętościowych przestrzeni dzięki swojej przystosowalności i wydajności:
- Automatyczny system sterowania;
- Mała waga;
- Pionowa dystrybucja powietrza (niskie rozwarstwienie);
- Niższe koszty instalacyjne;
- Odzysk ciepła;
- Niskie koszty eksploatacyjne.

Zalety te sprawiają, że systemy zdecentralizowane są bardzo atrakcyjne dla inwestorów.


Więcej informacji na temat gotowych rozwiązań dla obiektów sportowych i innych budynków znajdziesz tutaj: http://www.hoval.pl/systemy/budownictwo-niemieszkaniowe/szkoly-i-obiekty-sportowe