Jak dzięki zastosowaniu kogeneracji w hotelu można obniżyć koszty?

◄ Powrót do wszystkich postów
Zastosowanie w hotelach rozwiązań technicznych i organizacyjnych sprzyjających ochronie środowiska znacząco obniża koszty eksploatacji - zwłaszcza w zakresie zużycia wody, ścieków i gospodarki energią. Aby obniżyć koszty energii cieplnej i elektrycznej, warto zainteresować się kogeneracją, która zyskuje bardzo duże zainteresowanie w tego typu obiektach.
Hotele mają bardzo duże potrzeby energetyczne, dlatego w nowoczesnym hotelarstwie kładzie się nacisk na wdrażanie programów zarządzania energią oraz inwestycje w energooszczędne rozwiązania techniczne. Takie działania przynoszą nie tylko oszczędność energii, lecz również długoterminową poprawę hotelowego bilansu zysków i strat. Aby obniżyć zużycie energii w hotelach należy:

  • używać urządzenia elektryczne w wysokich klasach energetycznych,
  • wymienić energochłonne źródła światła (żarówki, świetlówki fluorescencyjne) na nowoczesne rozwiązania oparte na technologii LED,
  • zmodernizować budynek poprzez izolację i uszczelnienie,
  • stosować w holach oraz parkingach podziemnych czujniki ruchu,
  • zastosować kolektory słoneczne do przygotowania ciepłej wody użytkowej,
  • wprowadzić systemy automatyzacji oświetlenia,
  • zainstalować kogenerację, czyli wytwarzanie energii elektrycznej, ciepła lub chłodu w skojarzeniu.

Kogeneracja – jak to działa?

Bloki kogeneracyjne to urządzenia napędzane silnikiem tłokowym. W zamkniętej komorze spalania zachodzi spalanie mieszanki paliwa z powietrzem – dzięki czemu powstają spaliny o wysokiej temperaturze i pod ciśnieniem. Rozprężające się gazy spalinowe poruszają tłok w cylindrze, w wyniku czego powstaje praca mechaniczna powodująca obrót wału zintegrowanego z generatorem prądu. Ciepło odpadowe z silnika oraz spalin trafia do wymiennika ciepła, skąd może zostać wykorzystanie do wytwarzania ciepłej wody użytkowej lub technologicznej (np. trigeneracja, poligeneracja) lub jako ciepło do ogrzewania. Takie bloki kogeneracyjne pozwalają zaoszczędzić nawet 30%. energii pierwotnej w porównaniu z rozdzielnym wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła.
Zasada_działania_kogeneracja
Schemat 1: Schemat blokowy - zasada działania kogeneracji

Kogeneracja w hotelach – dlaczego warto?

Coraz więcej uwagi w obiektach hotelarskich poświęca się kogeneracji CHP (z ang. Combined Heat and Power), czyli jednoczesnemu wytwarzaniu ciepła i energii elektrycznej, które pozwala efektywnie wykorzystywać paliwo i redukować emisję spalin, która następuje przy produkcji energii elektrycznej w elektrowniach węglowych. W takim urządzeniu powstaje energia elektryczna i energia cieplna – która może zostać wykorzystana do ogrzewania wody użytkowej, ogrzewania budynku lub jako ciepło technologiczne w instalacjach HVAC. Jednoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej ma wiele zalet ekonomicznych i ekologicznych - to wysoki stopień wykorzystania energii pierwotnej (nawet powyżej 90%), niezależność od przedsiębiorstw energetycznych, brak strat przesyłowych, brak konieczności rozbudowywania sieci ciepłowniczej, prostota prowadzenia procesu spalania, brak odpadów stałych i obniżona emisja szkodliwych substancji do otoczenia. Układ kogeneracyjny możemy rozbudować o absorpcyjny agregat chłodniczy, dzięki któremu możemy produkować energię chłodniczą potrzebną szczególnie w okresie letnim.

Hotele buduje się w lokalizacjach atrakcyjnych turystycznie – często takie miejsca są oddalone od infrastruktury instalacyjnej. Potrzebują także awaryjnego źródła zasilania, na wypadek gdyby np. ze względów pogodowych nastąpiło spięcie i odcięcie obiektu od prądu. W takim przypadku zastosowanie kogeneracji podnosi bezpieczeństwo energetyczne hotelu, pozwala ona zastąpić agregat prądotwórczy i zasilić najważniejsze odbiorniki energii elektrycznej w kryzysowych momentach. Wyprodukowany prąd elektryczny może być użytkowany w obiekcie hotelowym lub może zostać odprowadzany w całości lub tylko nadmiar do sieci publicznej.
Porównanie_kogeneracji_i_oddzielnego_wytwarzania_energii
Zdjęcie 1: Instalacje kogeneracyjne oferują bardziej wydajne wykorzystanie energii niż osobne wytwarzanie prądu elektrycznego i ciepła.

Rozwiązania rynkowe

Na rynku bloków kogeneracyjnych małej i średniej mocy są z powodzeniem stosowane wysokiej sprawności, niezawodności i dyspozycyjności rocznej urządzenia firmy Hoval, posiada ona w swojej ofercie bloki kogeneracyjne o wysokiej niezawodności, z gwarancją dyspozycyjności sięgającą 95%. Przykładem takiego urządzenia jest PowerBlock EG (20) o modulowanej mocy do 22 kW energii elektrycznej i modulowanej mocy cieplnej do 43 kW. W takim urządzeniu sprawność wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej wynosi odpowiednio 33,2% i 70%. – a jego całkowita sprawność wynosi 103,2%. Urządzenie to składa się z generatora prądu (automatycznie synchronizującego się z siecią elektryczną) oraz sprzęgniętego z nim silnika spalinowego zasilanego gazem ziemnym lub biogazem. W skład wyposażenia bloku  kogeneracyjnego wchodzi także wymiennik ciepła, automatyka pomiarowa, regulacyjna, i układ doprowadzenia paliwa. Z kolei wbudowany układ elektroniczny kontroluje zużycie energii oraz moduluje moc urządzenia do aktualnych wymagań budynku. Obiekty hotelowe decydujące się na wyposażenie swojej infrastruktury w blok kogeneracyjny firmy Hoval, uzyska kompleksowe, systemowe, gotowe do podłączenia rozwiązanie projektowane i produkowane na zamówienie pod warunki użytkownika oraz długoterminowe wsparcie ekspertów w trakcie użytkowania i eksploatacji.
Kogeneracja.Hoval

Kogeneracja w Hotelu Panorama Royal

Hotel wellness Panorama Royal, w austriackiej gminie Bad Häring jest źródłem energii elektrycznej i ogrzewania - w dosłownym tego słowa znaczeniu: elektrociepłownia Hoval generuje wymaganą energię elektryczną, niezależnie od wymogów grzewczych.
Hotel Panorama Royal
Zdjęcie 3: Hotel Panorama Royal, Austria
Hotel Panorama Royal został otworzony w 2003 roku, po rozbudowie o kolejną część welness koszty energii elektrycznej wzrosły, a w szczytowych momentach były aż niebotyczne. Sytuacja ta nie mogła się dłużej tak utrzymywać i właściciele podeszli do problemu całościowo.

Kilka tygodni zajęło dokładne analizowanie zużycia energii elektrycznej i gazu, aby precyzyjnie ustalić rzeczywiste zapotrzebowanie na energię w celu doboru właściwego rozmiaru modułu kogeneracyjnego Hoval PowerBloc. Celem było uruchomienie ponad 7000 godzin pracy rocznie. Jednostka sterująca systemem została zaprojektowana tak, aby uwzględniała zarówno zapotrzebowanie na energię elektryczną, jak i cieplną, a tak że wytwarzanie energii tylko w ilości, która jest faktycznie zużywana.

Sama instalacja stała przed kolejnymi wyzwaniami, by nie zakłócić prowadzenia działalności hotelarskiej, a także włączenie urządzenia w kompletny system. Po pomyślnym zakończeniu uruchomienia, właściciele hotelu są bardzo mile zaskoczeni tym, jak cicho pracuje system. Ponadto w kategoriach technicznych Hoval PowerBloc w hotelu wellness Panorama Royal w Bad Häring zachwyca ogólnym poziomem sprawności większym niż 90%!

________________________________________________
Więcej informacji na temat bloków kogeneracyjnych Howal znajdziesz tutaj.
Jeśli artykuł Cię zainteresował podziel się nim ze znajomymi i udostępnij!
Autor
Opracowanie własne Hoval Polska