Dostęp do informacji, ustalenie priorytetów i odpowiednia komunikacja pomiędzy branżami mają niekiedy kluczowe znaczenie dla projektowanej inwestycji. Obecnie dysponujemy plikami, które mogą być wykorzystywane w modelowaniu 3D budynków i systemów budowlanych. Wzmocni to proces projektowania i zapewni stały przepływ informacji pomiędzy wszystkimi uczestnikami procesu budowlanego – wraz z inwestorem. I to jest właśnie BIM ( z ang. Building Information Modeling).
Projekt budynku – architekci vs. Projektanci HVAC
Architekt określa również wstępne założenia dotyczące systemów budynku – np. poprzez określenie lokalizacji kotłowni, grzejniki, pomieszczenia techniczne dla centrali wentylacyjnej, szachty na piony wodno-kanalizacyjne etc.
Wszechstronni projektanci, którzy w następnej kolejności otrzymują podkłady budowlane, czasami spotykają się ze sztywnymi zobowiązanimi nałożonymi przez projektantów architektonicznych. Zobowiązania te są najczęściej źródłem konfliktów, wynikających z nieprawidłowego określenia przestrzeni potrzebnej dla specjalistów branżowych (konstrukcyjnych, sanitarnych, grzewczo-wentylacyjnych, elektrycznych).
W końcowej fazie projektowania projektanci systemów stwierdzają, że powierzchnia lub wysokość pomieszczeń technicznych utrudnia lub uniemożliwa prawidłowe rozmieszczenie urządzeń. Zdarza się też, że wymiary i usytuowanie szachtów blokują poprowadzenie w nich rurociągów - a to prowadzi do zmian w początkowych założeniach architektonicznych.
Nowy model współpracy
Co to jest BIM?
Zalety technologii BIM
Dzięki BIM dowiemy się, jak zmieniają się wydatki na materiały i na robociznę, harmonogram prac budowalnych, obciążenie cieplne budynku, a nawet szacowane koszty jego utrzymania. Mówiąc o technologii BIM należy podkreślić współpracę wielobranżową - wszyscy uczestnicy procesu tworzenia budynku pracują jednocześnie na jednym modelu cyfrowym, widząc zmiany i postępy pozostałych zespołów projektowych.
Pracujesz z plikami BIM? W swojej bibliotece też takie posiadamy! Pobierz teraz
Pomóż nam stać się jeszcze lepszym! Wypełnij krótką ankietę (8 pytań), która dostarczy nam niezbędnej wiedzy - co możemy zrobić, by ułatwić Ci pracę z technologią BIM. Wypełnij teraz.