Chłodzenie serwerowni przy maksymalnej efektywności energetycznej.

◄ Powrót do wszystkich postów

Dzięki rozwiązaniom przeznaczonym dla serwerowni, kompresja mechanicznego chłodzenia jest konieczna tylko przez kilka dni w roku, natomiast w klimacie umiarkowanym, w ogóle nie jest wymagana.

Systemy klimatyzacyjne w centrach danych pochłaniają ogromne ilości energii. Jak temu zapobiec? Poprzez połączenie niezawodności z oszczędnością energetyczną podczas procesu chłodzenia serwerowni. Jest to wyzwanie, z którym inżynierowie Hoval poradzili sobie doskonale - opracowali jednostkę klimatyzacyjną - ServeCool.

ServeCool łączy trzy różne metody chłodzenia w jednym urządzeniu:

Metoda pośredniego chłodzenia naturalnego korzysta z powietrza zewnętrznego, które jest nawiewane pośrednio za pomocą wymiennika ciepła tak, by cząsteczki kurzu nie mogły przedostać się do środka wysoce wrażliwych centrów danych. Gdy zewnętrzne chłodzenie samo w sobie nie wystarcza, w grę wchodzi chłodzenie adiabatyczne (które jest wysoce wydajnym użyciem zasobów). Wykorzystuje wilgoć absorbującą ciepło z powietrza, tym samym je schładzając. Zazwyczaj te dwie metody wystarczają dla 97% całkowitego czasu pracy. Dla pozostałych 3% w razie potrzeby wykorzystuje się system mechanicznego chłodzenia. Koncepcja połączenia trzech procesów chłodzenia powoduje maksymalną niezawodność oraz minimalne zużycie energii w przeciwieństwie do konwencjonalnych systemów, które używają kombinacji chłodzenia mechanicznego oraz pośredniego chłodzenia naturalnego przez 50% czasu pracy w trybie mieszanym oraz 25% czasu pracy w trybie mechanicznym.

Sercem ServeCool są dwa bardzo wydajne płytowe wymienniki ciepła o przepływie krzyżowym. Dzięki swojej długości – 1.2 m., są jednym z największych pojedynczych płyt produkowanych przez firmę Hoval. Ich wielkość zapewnia ponadprzeciętną sprawność odzysku energii. 

Chłodne powietrze bliskie jest punktu rosy: dzięki procesowi adiabatycznemu.

Centrum danych - serwerownia
By umożliwić chłodzenie adiabatyczne, pompa dostarcza wodę z wanny do dysz natryskowych. Wewnątrz pierwszego z dwóch wymienników ciepła, po stronie zewnętrznego, świeżego powietrza - rozpylana jest woda w powietrzu dostarczanym z zewnątrz. Następnie paruje schładzając powietrze o ok. 6K tak, by osiągnąć temperaturę bliską punktu rosy. Ciepła woda napływa z powrotem do wanny i jest pompowana do dysz natryskowych. Drugi płytowy wymiennik ciepła, który jest umieszczony nad pierwszym – dba o późniejsze odparowywanie. W tym samym czasie usuwane jest ciepło z powietrza wywiewanego. 

Maksymalna sprawność energetyczna, dzięki systemowi kontroli ServeNet

ServeCool wraz z nowo opracowanym systemem kontroli ServeNet wspólnie tworzą kompletny system ServeLine. System kontroli porównuje również wydajność i skuteczność pośredniego chłodzenia naturalnego, chłodzenia mechanicznego oraz adiabatycznego. Zarządza funkcjami oraz kontroluje sposób interakcji optymalizując w ten sposób zużycie energii. ServeNet dostarcza również wszelkich informacji pozwalających ocenić skuteczność wykorzystania mocy (PUE) w czasie rzeczywistym, może być w pełni zintegrowane do zarządzania infrastrukturą centrów danych (DCIM).

Szukasz skalowanej wydajności chłodniczej? Wystarczy kilka modułów ServeCool.

ServeLine jest idealnym rozwiązaniem dla centrów danych obejmujących od kilkuset do kilku tysięcy metrów kwadratowych klimatyzowanej przestrzeni. Zdolność chłodzenia jest w pełni skalowana: może być dostosowywana do potrzeb, wystarczy kilka pojedynczych modułów ServeCool, które mogą być rozbudowane w dowolnym czasie. 
serveline_gross.jpg
Bardzo niskie zużycie energii w systemie ServeLine utrzymuje w ryzach koszty operacyjne, a to z kolei sprawia, że całkowity koszt posiadania jest stosunkowo niewielki. Inwestycja dzięki środkom energooszczędnym szybko zostaje zwrócona.
 
Jeśli zainteresowało Cię nasze rozwiązanie dla centrum danych, proszę udostępnij! 
Autor
Opracowanie własne Hoval Polska