Energooszczędny i ekologiczny dom – w co warto zainwestować?

◄ Powrót do wszystkich postów

Energooszczędne domy z każdym rokiem cieszą się coraz większą popularnością, jest to spowodowane m.in zaostrzającymi się przepisami budowlanymi (nowe warunki techniczne budynku obowiązują od 01.01.2017r.) oraz coraz niższymi cenami instalacji, bez których budynek nie mógłby istnieć. Wzrasta również świadomości ekologiczna społeczeństwa. Dlaczego warto budować energooszczędnie oraz na jakie rozwiązania wato zwróci uwagę? 

W ostatnich latach coraz częściej poruszane są problemy energetyczne w skali mikro i makro, a i tak większość Polaków wciąż nie wie, które elementy gospodarstwa domowego pochłaniają najwięcej energii – według sondażu opinii publicznej „Energooszczędność w moim domu”, aż 46 proc. respondentów stwierdziło, że najwięcej energii w ich domach pobierają urządzenia elektryczne. Tylko 24 proc. badanych stwierdziło, że najbardziej energochłonnym czynnikiem w domu jest ogrzewanie i to właśnie ta odpowiedź jest najbliższa prawdzie. W budownictwie jednorodzinnym ogrzewanie pomieszczeń wraz z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej stanowi aż 70 proc. rocznych kosztów utrzymania domu. Wyniki przeprowadzonego sondażu mogą być niepokojące, a to za sprawą rosnących zagrożeń jakimi są: emisja dwutlenku węgla oraz wyczerpujące się zasoby paliw kopalnych, które wykorzystuje się do ogrzewania budynków.
grzejniki | Hoval
Zdjęcie 1: W budownictwie jednorodzinnym ogrzewanie pomieszczeń wraz z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej stanowi aż 70 proc. rocznych kosztów utrzymania domu.
Aby temu zapobiec, konieczna jest popularyzacja energooszczędnych rozwiązań systemowych w budownictwie jednorodzinnym. Dla przykładu, średnie zapotrzebowanie na ciepło w budynkach konwencjonalnych, które zostały wybudowane starymi metodami wynosi od 120 do 250 kWh/m2 rocznie. Dzięki odpowiedniej izolacji i zastosowaniu wysoko efektywnych rozwiązań systemowych, zapotrzebowanie to możemy zmniejszyć do standardu energooszczędnego, czyli do 70 (a nawet do 40) kWh/m2 w skali roku. Aby uzyskać taki standard, niezbędne jest zastosowanie wysokowydajnych urządzeń grzewczych oraz systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i wilgoci, które spełniają kryteria budownictwa energooszczędnego.

Energooszczędne ogrzewanie – na co zwrócić uwagę?

Inwestorzy decydujący się na budowę domu o niskim zużyciu energii, powinni starannie przemyśleć i zaprojektować instalację grzewczą. Ciepło może być rozprowadzane drogą powietrzną (ogrzewanie nadmuchowe) lub za pomocą niskotemperaturowej instalacji wodnej, która cieszy się większym zainteresowaniem ze względu na prostotę wykonania i niższe koszty inwestycyjne. Instalacja wodna w domu może składać się z systemu ogrzewania podłogowego lub ściennego oraz z niskotemperaturowego źródła ciepła – do których należą gazowe kotły kondensacyjne lub pompy ciepła. 

Rekuperacja - energooszczędna wentylacja domu

W energooszczędnym domu nie instaluje się wentylacji tradycyjnej, ponieważ generuje ona duże straty ciepła. W dodatku nowoczesne domy są szczelne – co uniemożliwia właściwą wymianę powietrza. Powinny być wyposażone w system wentylacji mechanicznej, która dostarcza świeże powietrze do pomieszczeń, a zużyte wyrzuca na zewnątrz. Urządzenia wentylacyjne z rekuperatorem zapewniają odzysk znacznej ilości ciepła z powietrza wywiewanego i dogrzanie świeżego powietrza nawiewanego do pomieszczeń. 

Rozwiązanie dopasowane do potrzeb

Idealnym rozwiązaniem dla energooszczędnego domu jest kompletny system, który wygeneruje 30% oszczędności w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania. W zależności czy źródłem ogrzewania będzie kocioł kondensacyjny czy pompa ciepła możemy wybrać  rozwiązanie dopasowane do potrzeb. Taką możliwość daje firma Hoval.
standard-solution-.jpg
Zdjęcie 2: Rozwiązanie systemowe dla budownictwa jednorodzinnego.
Jeśli posiadamy dostęp do sicie gazowej, to najlepszym rozwiązaniem jest System Niebieski, który jest oparty na: gazowych kotłach kondensacyjnych UltraGas® - które uzyskują wysoką efektywność energetyczną sięgającą aż 109 proc. Przyczynia się to do minimalnej emisji niepożądanego CO2. Kotły UltraGas® wyróżniają się wysoką sprawnością grzewczą i oszczędnym zużyciem paliwa. W połączeniu z ultra cienkimi i lekkimi kolektorami słonecznymi UltraSol o udowodnionej skuteczności  uzyskamy dodatkowe 10% oszczędności. Energię słoneczną wykorzystamy do podgrzewu ciepłej wody użytkowej w domu. Uzupełnieniem jest wentylacja mechaniczna HomeVent®, która zapewnia świeże, przefiltrowane powietrze, bez jakichkolwiek pyłków czy cząsteczek kurzu oraz utrzymuje zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach.
 
W systemie wentylacji mechanicznej HomeVent®, Hoval wprowadził innowacyjne rozwiązana – które gwarantują optymalny komfort świeżego powietrza, oraz przyczynia się do ograniczenia kosztów ogrzewania i zużycia energii. Do takich rozwiązań należy zastosowanie entalpicznego wymiennika ciepła, który odzyskuje ciepło oraz wilgoć z powietrza odprowadzanego - to zaleta którą posiada niewiele systemów dostępnych obecnie na rynku. Dzięki takiej technologii HomeVent® jest wyjątkowo ekonomicznym urządzeniem, przykładowo dobre konwencjonalne systemy osiągają skuteczność odzysku ciepła do 90 proc. W wentylacji HomeVent® skuteczność odzysku ciepła dochodzi nawet do 130 proc. Zastosowanie energooszczędnych wentylatorów z silnikami prądu stałego EC, pozwala ograniczyć hałas i zużycie energii – a to pozytywnie wpływa na bilans energetyczny urządzenia, ponieważ oszczędność energii osiąga poziom 10-ciokrotnie wyższy niż zużycie energii. Wszystko to jest kontrolowane przez jeden inteligentny i prosty system sterowania TopTronic®E online, który współpracuje z czujnikami temperatury zewnętrznej oraz dzięki dostępowi do internetu sam dostosowuje pogodę do warunków pogodowych panujących na zewnąrz. Jesteśmy w stanie sterować ogrzewaniem za pomocą smartphona, by zarządzać swoim tygodniowym harmonogramem - pozwala to zaoszczędzić energię w ciągu dnia oraz cieszyć się komfortem ciepła w godzinach wieczornych.


Film: Inteligentny system ogrzewania, który oszczędza pieniądze i zna prognozę pogody na jutro.
Alternatywą dla Systemu Niebieskiego jest System Zielony, który jest oparty na  powietrznej pompie ciepła – Belaria®, dzięki której ogrzewanie domu staje się proste, ekonomiczne i ciche. Wykorzystuje ona swobodny przepływ powietrza zewnętrznego do ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. To wydajne urządzenie grzewcze, które uzyskuje atrakcyjny współczynnik efektywności energetycznej COP dzięki pełnej modulacji mocy. Uzupełnieniem pompy ciepła jest wentylacja mechaniczna HomeVent® oraz dziecinnie prosty w obsłudze system sterowania TopTronic®E on-line.
 
Natomiast za pomocą Systemu Zielonego Plus możemy przekształcić swój dom w małą elektrownię, która wykorzystuje zasoby środowiska takie jak powietrze, słońce, ziemia. System Zielony Plus oparty jest na najbardziej wydajnej gruntowej pompie ciepła Thermalia®, która uzyskuje większą ilość ciepła ze zużytej mocy, niż jakakolwiek inna technologia pomp ciepła, kolektorach słonecznych UltraSol, kompaktowej wentylacji mechanicznej HomeVent® oraz inteligentnemu systemowi sterowania online TopTronic®E.

Podsumowanie – dlaczego warto budować energooszczędnie?

Koszt budowy energooszczędnego domu w porównaniu do domu tradycyjnego jest wyższy o ok. 5-6 proc. Wyższe koszty spowodowane są wydatkami na przygotowanie bardziej precyzyjnej dokumentacji projektowej, zatrudnienia doświadczonej ekipy budowlanej oraz na zastosowanie technologii na wyższym poziomie. Standart niskoenergetyczny to zaledwie 30% kosztów całej inwestycji. Dzięki uzyskaniu lepszych parametrów takie budynki zużywają 3-5 razy mniej energii niż budynki już istniejące. W zależności od zastosowanych rozwiązań, średni czas zwrotu z dodatkowej inwestycji, poniesionej na uzyskanie standardu energooszczędnego domu może wynieść ok. 5-10 lat. Gdy uwzględnimy rosnące ceny energii i paliw – zwrot może być jeszcze szybszy. Energooszczędne domy gwarantują ekologię i czystość – wentylacja mechaniczna zapewnia świeże i przefiltrowane powietrze w pomieszczeniach. Wartość rynkowa energooszczędnego domu z biegiem lat rośnie – nawet ewentualna przyszła sprzedaż nie spowoduje strat. Podsumowując, budowa zdrowego i ekonomicznego domu jest inwestycją w przyszłość – zarówno pod względem wartości rynkowej nieruchomości, jak i z uwagi na ochronę środowiska.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych rozwiązaniach dla domów jednorodzinnych lub potrzebujesz wsparcia skontaktuj się z nami!  

Artykuł jest interesujący? Udostępnij! 
Autor
Opracowanie własne Hoval Polska