Jak obniżyć rachunki za energie elektryczną i cieplną w hotelu? Praktyczne wskazówki dla projektantów i inwestorów

◄ Powrót do wszystkich postów

Inwestorzy hotelowi to wymagająca grupa, mająca różne priorytety, takie jak niskie koszty eksploatacji. Zwłaszcza w zakresie użycia wody i gospodarki energii przy jednoczesnym zachowaniu komfortu na jak najwyższym poziomie. Przed projektantem stoi nie lada wyzwanie, by wszystkie te potrzeby spełnić, ale jest to możliwe jeśli otrzyma fachowe wsparcie od inżynierów Hoval.

Wielu właścicieli hoteli nie może uwierzyć własnym oczom, gdy zobaczą rachunek za prąd, zwłaszcza za bieżący rok. W zależności od modelu i wieku systemu ogrzewania, koszty potrafią być ogromne. Dostęp do ciepłej wody w hotelu musi być bez zarzutu. Nie może pojawić się sytuacja, że mogłoby jej zabraknąć. Higiena wody jest sprawą najwyższej wagi – pojawienie bakterii legionelli w wodzie mogłoby zniszczyć reputację hotelu. Aby temu zapobiec, inwestorzy hotelowi stosują nadmierne środki konserwacyjne, które zabierają czas, zasoby personelu, a także generują znaczne koszty. Czy właściciele hoteli mogą zapomnieć o swoich zmartwieniach związanych z wysokimi rachunkami za prąd i gaz? A nawet podnieść poziom komfortu inwestycji? Odpowiedź jest prosta – tak mogą! Co więcej - powinni.

Pierwszy krok

Pierwszą rzeczą, jakiej potrzebuje właściciel hotelu, jest współpraca z projektantem, który może w pełni zrozumieć tę trudną sytuację i wymogi konkurencyjności – oszczędności paliwa gazowego. Projektant powinien być dobrze zorientowany w najnowszych osiągnięciach technicznych i możliwościach cyfrowych, oferowanych przez Internet of Things (IoT). Jest to niższa, przez co łatwiejsza przeszkoda do pokonania, gdy projektant wybiera właściwego partnera - partnera, który ma kompleksowy obraz interesów zarówno projektanta, jak i inwestora oraz technologię systemową opartą o możliwość zdalczynnego zarządzania podażą energii

Porady od doświadczonych ekspertów

Inżynierowie Hoval mogą zaoferować audyt energetyczny dla inwestorów hoteli, biorąc pod uwagę względy energetyczne, ekologiczne oraz ekonomiczne. Aby to osiągnąć polegają na swojej wiedzy. Potrafią opracować potencjalne koszty i realne rozwiązania systemowe w oparciu o kluczowe dane i wymagania, które inwestor może następnie wykorzystać, jako cenną podstawę przy podejmowaniu przemyślanej decyzji. W tej ogólnej analizie nie chodzi tylko o wartość początkowej inwestycji, ale również o kwestię opłacalności w przyszłości, w ciągu wielu lat eksploatacji. Jest to odpowiedź na pytanie, ile lat będzie potrzebować nowy system grzewczy, żeby się opłacić dzięki wysokiej efektywności energetycznej, kluczowej sprawy dla każdego inwestora. Inwestora skłania do inwestowania gdy wszystkie dane, fakty i liczby są jasno sprecyzowane, dokładne i łatwo dostępne.
Na podstawie wstępnego audytu i kwalifikacji projektu i doboru źródeł wytwórczych dla niezależności oraz bezstronności oceny Inwestor może zlecić wykonanie kompleksowego audytu, gdzie będzie analiza finansowa pod kątem wniosku o dofinansowanie przedsięwzięcia (w postaci preferencyjnej pożyczki lub dotacji).
Obecnie pojawiła się możliwość wnioskowania o finansowanie inwestycji kogeneracyjnych na terenie Polski za wyjątkiem śląska, zgodnie z informacją programu NFOŚiGW.

Rachunek zysków i strat

Zdjęcie 1: Rachunek zysków i strat. Przykład graficznego przedstawienia całkowitych kosztów w porównaniu z istniejącym systemem.

Wydajność na najwyższym poziomie

Projektant, który współpracuje z właścicielem hotelu, jest również świadomy wysokiej wydajności i maksymalnej niezawodności. Dla inwestora hotelowego najważniejsze jest ogrzanie swojego budynku, ale chce również, aby ogrzewanie i dostarczanie ciepłej wody, było jak najbardziej zautomatyzowane. Projektanci i instalatorzy mogą mieć pewność, że sprostają temu uzasadnionemu zapotrzebowaniu – źródła ciepła Hoval są obecnie wyposażone w system sterowania TopTronic® E, bez wyjątku. Dzięki połączeniu online, system wie jaka pogoda będzie w ciągu dnia i może dostosowywać ogrzewanie, w celu oszczędzania energii. Jeśli dokładna prognoza pogody przewiduje słońce na zimowe popołudnie, system grzewczy nie musi pracować z pełną mocą rano. Skutkuje to zauważalnie niższym zużyciem zasobów, co oznacza niższe koszty operacyjne i wyższą wydajność. A wygoda niezawodnego zasilania jest niezagrożona.

Niezawodność dzięki umowom serwisowym

Nie ma czegoś takiego jak absolutna niezawodność. Jednak dzięki umowie serwisowej TopSafe®, można zagwarantować inwestorom maksymalną niezawodność. Już nie muszą się martwić o ogrzewanie pomieszczeń lub dostarczanie ciepłej wody. Teraz mogą skoncentrować się na swoich gościach. TopSafe® zawiera roczną konserwacje, nie tylko obejmujacą kontrolę funkcjonalną i optymalizację systemu, ale może również zawierać koszty wszystkich materiałów. Dzięki Hoval TopSafe® możliwe jest przedłużenie okresu gwarancji i zapewnienie, że wszelkie usterki będą naprawiane w określonym czasie. Niezależnie od tego, czy projektant wymaga wsparcia, czy hotel wymaga maksymalnej niezawodności i wygody, Hoval zapewnia wszystkie rozwiązania. Silna koncentracja na zintegrowanych rozwiązaniach systemowych, które oferują więcej niż tylko połączone zalety poszczególnych komponentów, wykorzystuje wszystkie korzyści ekonomiczne i ekologiczne.

Modułowe rozwiązania systemowe

Czy ciepło i energia elektryczna muszą być produkowane w hotelu, w tym samym czasie, w zespole ciepła i energii elektrycznej? Czy energia odnawialna odegra dużą rolę w rozwiązaniu systemowym, a nawet wygeneruje większość mocy? W zależności od oczekiwań inwestora hotelu, projektant może współpracować z Hoval, aby połączyć odpowiednie moduły i stworzyć kompletny system. Poszczególne komponenty do wytwarzania, przechowywania i dystrybucji ogrzewania i ciepłej wody są skoordynowane, dzięki czemu wspierają się i uzupełniają, osiągając najwyższą możliwą efektywność energetyczną, podczas wspólnej pracy w sieci. Modułowość rozwiązania systemowego oznacza, że można go modernizować lub rozbudowywać w razie potrzeby, przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy, wymaganym do instalacji lub projektowania. Modułowa konstrukcja umożliwia również wykorzystanie alternatywnych źródeł energii w systemie, który pierwotnie opierał się wyłącznie na paliwach kopalnych.

Zdjecie1
Zdjęcie 2: W zależności od oczekiwań inwestor, projektant może współpracować z Hoval, aby połączyć odpowiednie moduły, aby stworzyć kompletny system.

Zdjecie 2

Zdjecie 3
Zdjęcie 3 i 4: Modułowa konstrukcja umożliwia również wykorzystanie alternatywnych źródeł energii w systemie.

Kogeneracja w Hotelu – dlaczego warto?

Hotele zużywają energię elektryczną w ogromnych ilościach. Jeśli dodamy do tego usługę SPA (jacuzzi, basen, aquarobic, atrakcje wodne, etc.), rachunek za energię elektryczną i za ogrzewanie staje się trudny do zniesienia. Kompaktowy moduł kogeneracyjny może to zmienić. Silnik gazowy zasila generator, w celu wytwarzania energii elektrycznej, a ciepło odpadowe jest wykorzystywane jako energia cieplna, która w razie potrzeby może być zamieniana na chłód w drodze absorpcji.

Cichy i kompaktowy

Moduł kogeneracyjny PowerBloc umożliwia zasilanie w energie elektryczną, w podstawie zapotrzebowania hotelu przy jednoczesnej produkcji ciepła lub chłodu (dostępne jako opcja w trigeneracji), w zależności od potrzeb i przyjętych rozwiązań. Urządzenia wytwórcze PowerBloc, cechuje wysoka sprawność ogólna, wpływa to na oszczędność energii i gazu. Ponadto mają niski poziom emisji i hałasu oraz można je instalować bez ograniczeń.

Bloki kogeneracyjne działają z fabrycznie wykonanym gazowym silnikiem przemysłowym, który optymalnie pracuje w wysokowydajnych systemach Hoval. Całe ciepło jest pozyskiwane przez wymiennik ciepła, który zapewnia ciepłą wodę i ogrzewanie pomieszczeń do maksymalnej temperatury zasilania 90°C. Energia elektryczna, wytwarzana przez generator, jest oddawana bezpośrednio do budynku, a nadwyżka energii elektrycznej może zostać sprzedana do sieci publicznej. PowerBloc może być obsługiwany i sterowany za pomocą standardowego panelu dotykowego lub poprzez PC, tablet lub smartfon.

PowerBloc, w połączeniu z kotłem kondensacyjnym UltraGas®, jest jeszcze bardziej wydajny. Przepływ całego systemu jest kontrolowany hydraulicznie, co oznacza, że UltraGas® zawsze działa z niską temperaturą powrotu, a nie jak bufor z wyższymi temperaturami. Jednocześnie w pełni wykorzystuje energię z bufora. PowerBloc i UltraGas® osiągają łączna wydajność  na poziomie 103%. Ci, którzy skorzystają z tej wydajności, oszczędzają energię pierwotną,  produkują energię elektryczną i dzięki temu, oszczędzają pieniądze oraz nie muszą wymieniać całego systemu grzewczego.

Jeśli kocioł UltraGas® jest już zainstalowany, możliwe jest doposażenie kotłowni w kogeneracje PowerBloc. Ta opcja jest główną korzyścią, na przykład podczas rozbudowy hotelu, modernizacji, odnawiania strefy SPA.

Poproś o bezpłatny audyt już dziś!

Jesteś właścicielem hotelu? Skontaktuj się teraz z ekspertem Hoval, który może przeprowadzić bezpłatny audyt energetyczny i dobierze odpowiednie rozwiązanie do Twojej i inwestycji, które zawiera same korzyści takie jak: 

  • Niskie koszty eksploatacji i stabilizacji sieci
  • Wysoka niezawodność dostaw
  • Duża wygoda dla gości hotelowych i dla siebie 
  • Bezbłędna higiena
  • Możliwość implementacji systemu zarządzania układem wytwórczym (Supervisor odpowiednik BMS)

______________________________________
Więcej o rozwiązaniach dla hoteli można przeczytać TUTAJ

Jeśli artykuł okazał się interesujący, podziel się nim ze znajomymi na LinkeIn.
Autor
Opracowanie własne Hoval Polska