Kolektory słoneczne - 9 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

◄ Powrót do wszystkich postów
Korzystanie z darmowej i zrównoważonej energii słonecznej to doskonały powód, aby wybrać ekonomiczny i przyjazny system dla środowiska. Kiedy energia słoneczna jest odpowiednia i co należy wziąć pod uwagę decydując się na instalację solarną w swojej inwestycji? Te oraz inne odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

1. Jak wpływ ukierunkowania instalacji solarnej ma na uzysk słoneczny?

Aby w pełni wykorzystać potencjał wydajności kolektorów słonecznych, powinny być one zamontowane w kierunku najsilniejszego promieniowania słonecznego. Oznacza to, że najlepszym kierunkiem montażu instalacji solarnej jest kierunek południowy. Jednak równie dobre wyniki można osiągnąć w orientacji zachodniej. Wynika to z faktu, że temperatury zewnętrzne wzrastają po południu i dlatego współczynnik pochłaniania jest tak samo dobry przy stronie zachodniej.
Uzysk słoneczny
Zdjęcie 1: Kolektory słoneczne powinny być ustawione w kierunku najsilniejszego promieniowania słonecznego.

2. Czy kolektory słoneczne działają również w pochmurnych warunkach?

Kolektory słoneczne nie tylko wykorzystują bezpośrednie promieniowanie słoneczne do wytwarzania energii, ale także rozproszone światło. Dlatego też podgrzewają wodę w pochmurne dni, choć nie tak intensywnie jak w słoneczne. Największa ilość energii generowana jest w miesiącach letnich, jednak system grzewczy zaspokaja potrzeby energetyczne gospodarstwa domowego również na wiosnę, jesień i zimę. Szacuje się, że system solarny może pokrywać od 50 % do 70 % rocznego zapotrzebowania na energię do dostarczania ciepłej wody w domu jednorodzinnym. Oczywiście wydajność wymiany ciepła wzrasta przy wyższych temperaturach zewnętrznych.

3. Czy systemy solarne mogą być również stosowane w większych budynkach?

Systemy solarne mogą zaspokoić większość zapotrzebowania na ciepłą wodę w budynkach mieszkalnych, willach, szpitalach, budynkach biurowych, zakładach przemysłowych i fabrykach, a także w innych obiektach komercyjnych. W dużych obiektach zwykle zużywa się dużo większe ilości ciepłej wody, dlatego systemy solarne przynoszą znaczne korzyści. W powyższych przypadkach można uzyskać wskaźnik dostaw c.w.u. wynoszący 20 ÷ 40 % i dzięki temu można zmniejszyć koszty przygotowania ciepłej wody, a tym samym wygenerować oszczędności.

4. Czy kolektory słoneczne wymagają specjalnej ochrony w warunkach mroźnej zimy?

Kolektory słoneczne są bezpiecznie chronione przed mrozem. Podczas konserwacji serwisant powinien sprawdzić czy środek zapobiegający zamarzaniu ma wystarczającą gęstość (lepkość) oraz czy temperatura ochrony przed zamarzaniem jest prawidłowo ustawiona w sterowniku.
Kolektory słoneczne w zimie
Zdjęcie 2: Kolektory słoneczne mogą być skutecznie chronione przed mrozem podczas zimy.

5. Czy kolektory słoneczne wymagają specjalnej ochrony w upalne dni?

Kolektory słoneczne firmy Hoval nie wymagają specjalnej ochrony w upalne dni, nie należy ich zasłaniać. Z powowdzeniem można je instalować w domkach letniskowych. Temperatura stagnacji to temperatura, w której nie ma miejsca zużycie c.w.u, a kolektor jest wystawiony na działanie słońca. Jest to najwyższa temperatura, jaką osiąga kolektor, gdy nie dochodzi do odbioru ciepła. Hoval obniżył temperaturę stagnacji, aby uniknąć problemów z płynem solarnym i innymi komponentami. Dzięki niższej temperaturze stagnacji można zapewnić bardziej stabilną pracę.

6. Czy jest możliwe ogrzanie wody w basenie za pomocą kolektorów słonecznych?

Ogrzewanie wody w basenie wymaga dużej ilości energii grzewczej, dlatego potencjał oszczędności jest szczególnie wysoki. Ze względu na wysoką wydajność kolektory słoneczne są idealne do ekologicznego, wydajnego i ekonomicznego ogrzewania basenów. Powierzchnia netto kolektorów odnosi się do obszaru wody w basenie. W basenach krytych powierzchnia absorbera stanowi połowę powierzchni wody. W przypadku basenów zewnętrznych wartość ta wzrasta do 2/3 powierzchni wody w związku z temperaturą zewnętrzną.

7. Ile czasu zajmuje montaż instalacji solarnej?

Instalacja systemu ogrzewania słonecznego w domu jednorodzinnym może potrwać nawet do pół dnia, ale nie musi. Hoval wymyślił sposób na zredukowanie tego czasu – rozwiązaniem jest system oparty na zbiorniku wody SolKit®aqua i kolektorach słonecznych UltraSol® 
SolKit®aqua to nowy zbiornik c.w.u., który jest wyposażony w szczególnie duży wymiennik ciepła i zestaw złączy solarnych. Tajemnica szybkiego napełniania i uruchamiania instalacji solarnej tkwi w jej czerwonej obudowie. Jest ona kluczową częścią zestawu rozruchowego "Speedbox". Zawiera dwa gotowe do podłączenia węże i zawór do szybkiego i łatwego napełniania wymiennika ciepła o dużej pojemności płynem solarnym ze zbiornika magazynującego za pomocą układu autonomicznego. Płyn solarny krąży w instalacji tylko w czasie podgrzewu ciepłej wody użytkowej. 

8. Czy można instalować kolektory słoneczne na starych budynkach?

Tak, ale należy wziąć pod uwagę różne kwestie, takie jak rodzaj dachu, materiał, którym dach jest pokryty i wybór optymalnego systemu mocowania. Trzeba również sprawdzić stan dachu, aby upewnić się, że jest on na tyle wytrzymały by udźwignąć ciężar systemu solarnego. Kolektor słoneczny UltraSol® waży zaledwie 39 kg i dlatego jest jednym z lżejszych modeli dostępnych na rynku.

9. Jaka jest żywotność systemu solarnego?

Przy prawidłowym działaniu i regularnej konserwacji można założyć co najmniej 20 lat. Nowoczesny system solarny składa się z kilku różnych komponentów, aby uzyskać wydajne i trwałe rozwiązanie, należy używać tylko wysokiej jakości komponentów, a cały system powinien być profesjonalnie zainstalowany. Jest to podstawą gwarancji długiej żywotności.
____________________________________________
Artykuł jest interesujący? Podziel się nim na LinkedIN!

Teraz możesz szybko i łatwo obliczyć wielkość powierzchni kolektorów słonecznych wymaganych do produkcji ciepłej wody. Oblicz teraz - kalkulator solarny.

Więcej informacji o kolektorach słonecznych znajdziesz TUTAJ.
Autor
Opracowanie własne Hoval Polska