Modernizacja kotłowni w budownictwie wielorodzinnym - ważne aspekty

◄ Powrót do wszystkich postów
Każdy system ogrzewania po pewnym czasie potrzebuje modernizacji - częściowej lub całkowitej zwłaszcza, gdy rachunki za ogrzewanie wciąż rosną, a system staje się coraz bardziej nieefektywny. Z tego powodu spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz właściciele budynków wielorodzinnych coraz częściej decydują się na wymianę starego systemu ogrzewania na nowe energooszczędne przynoszące mniej strat ciepła oraz generujące znaczne oszczędności. Sprawdź dlaczego Spółdzielnia mieszkaniowa "Zacisze" zdecydowała się na modernizację kotłowni.

Modernizacja źródła ciepła

W latach 1950-1990 w Polsce nastąpił gwałtowny rozwój budownictwa z wielkiej płyty, które zaowocowało powstaniem setek tysięcy bloków mieszkalnych, wieżowców i wielopiętrowych budynków. Wszystkie z nich są na etapie modernizacji, niektóre właśnie ją zakończyły inne ją planują. Termomodernizacja jest niezbędna ponieważ w takich budynkach odnotowuje się duże straty energii cieplnej. Koszty ogrzewania budynku przekładają się również na znaczną część łącznych opłat za mieszkania. Inwestorzy dążący do obniżenia kosztów eksploatacyjnych, powinni zdecydować się na termomodernizację budynku, czyli poprawienie jego sprawności energetycznej.
Audyt energetyczny Hoval
Zdjęcie 1:Termomodernizacja przeprowadzona w oparciu o audyt energetyczny może spowodować zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło nawet o 30-40 %

Modernizacja starej kotłowni – osiedle Manhattan

Przykładem wielu efektywnych modernizacji systemu grzewczego są prace przeprowadzone przez spółdzielnię "Zacisze" w Ustroniu. Skupmy się jednak na ostatniej termomodernizacji na osiedlu Manhattan o której opowiada Prezes Spółdzielni - Pan Tadeusz Dybek

Jaki system ogrzewania był przed termomoderniazacją?
Wcześniej ogrzewanie zapewniały kotły węglowe z palnikami promiennikowymi zaadoptowane pod ogrzewanie gazowe. Niestety koszty ogrzewania były ogromne wahały się nawet do 1,5 miliona rocznie.

Czy już wcześniej instalowali Państwo systemy Hoval?
Tak, w 2010 roku odbył się przetarg na kompleksową modernizację kotłowni wygrała firma Hoval ze względu na jakość oraz bardzo dobre parametry techniczne. Po zbilansowaniu pierwszej kotłowni okazało się że systemy firmy Hoval przynoszą oszczędności. Później powstała kolejna kotłownia, następnie pakiet czterech kotłowni oraz większa z dwoma kotłami UltraGas®150Zużycie gazu na wszystkich inwestycjach spadło o 30% i więcej. W wyniku czego albo obniżaliśmy czynsz mieszkańcom albo zwracaliśmy po 500 - 700 złotych po sezonie grzewczym. 

Dlaczego zdecydowali się Państwo na kotły UltraGas®1000 H?
Pierwotnie myśleliśmy o kotłach dualnych cztery UltraGas®500, ponieważ Manhattan to osiedle składające się z 10 wieżowców - każdy po 11 kondygnacji, a w sumie jest to 700 mieszkań. Jednak po przeliczeniach projektanta oraz analizach ekonomicznych okazało się, że na całe osiedle spokojnie wystarczą dwa gazowe kotły kondensacyjne UltraGas®1000 H.
Modernizacja kotlowni Hoval
Zdjęcie 2: Modernizacja kotłowni na osiedlu Manhattan w Ustroniu.
Jakie były koszty inwestycji?
Prace modernizacyjne trwały całe lato. Na miejscu starej kotłowni powstała nowa, którą uruchomiliśmy 30 września 2016 roku. Całkowity koszt inwestycji to 1 200 000 zł; Środki własne spółdzielni to 200 000 zł, natomiast resztę dopłacił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach. Bazując na naszych poprzednich doświadczeniach mogę śmiało powiedzieć, że w ciągu 3 lat inwestycja się zwróci.

Podsumowanie

Ogrzewanie gazowe za pomocą kotłów kondensacyjnych jest wyjątkowo energooszczędne, ponieważ pobierana jest część ciepła zawartego w spalinach i przekształcana na ciepło grzewcze osiągając sprawność nawet do 109%, a przy tym ogrzewanie jest ekologiczne - dzięki niskiej emisji CO2. Kotły są solidne i trwałe na wszystkich poprzednich kotłowniach pracują bez awaryjnie oraz generują spore oszczędności.
Jeśli artykuł Cię zainteresował podziel się nim ze znajomymi i udostępnij!!

Sprawdź nasze systemy dla budownictwa wielorodzinnego - TUTAJ
A jeśli zastanawiasz się nad modernizacją swojego systemu grzewczego - napisz do nas! Pomagamy na każdym etapie inwestycji! :)
Autor
Opracowanie własne Hoval Polska