Dlaczego kotły kondensacyjne?
Współpraca z kolektorami słonecznymi
Instalacja na dachu
Case Study - Centrum Biotechnologii
Projekt budowlany przewidywał montaż kaskady gazowych wiszących kotłów grzewczych o małej pojemności wodnej, ograniczonej delcie T i bardzo dużych oporach hydraulicznych, dlatego dla wszystkich kotłów przewidziane były pompy kotłowe, które pracowały na obiegu do sprzęgła hydraulicznego (jest ono niezbędne w przypadku zastosowania tego typu kotłów). Nowoczesne rozwiązanie oparte na kotłach UltraGas® o dużej pojemności wodnej i niskich oporach hydraulicznych - wprowadza znaczące zmiany w układzie hydraulicznym kotłowni. Przede wszystkim - co, ze względu na koszty eksploatacji było bardzo ważne dla inwestora - zrezygnowano ze sprzęgła hydraulicznego, które emituje do kilkunastu procent strat energii. Zrezygnowano również z podtrzymania odpowiedniej temperatury powrotu (delta t), dlatego kotły mogą pracować z wyższą sprawnością (im większa różnica między temperaturą zasilania, a temperaturą powrotu czynnika, tym wyższa sprawność) i odbierać ciepło utajone (kondensacji) w znacznie gorszych warunkach, niż rozwiązanie wcześniej zaprojektowane. Likwidacji uległy pompy kotłowe podwyższające zużycie energii elektrycznej i zwiększające ryzyko wystąpienia awarii w pracy kotłowni. Kotły UltraGas® to tzw. kotły pojemnościowe, których konstrukcja pozwala na znacznie dłuższą żywotność i bardziej stabilną pracę niż kotłów wiszących tzw. przepływowych, których konstrukcja narażona jest na uszkodzenia wynikające z dużych natężeń i prędkości przepływu czynnika, przez co cykle pracy są bardzo nierównomierne i prowadzą do ciągłego włączania i wyłączania się kotłów.
Oprócz zmian w układzie hydraulicznym, modyfikacji uległa automatyka. Standardowa automatyka zabudowana w pulpicie każdego kotła UltraGas® pełni funkcję sterowania kaskadą. Umożliwia również monitorowanie i sterowanie kotłami za pomocą internetu z dowolnego urządzenia, przez stronę internetową lub dedykowaną aplikację. Zdalny system monitorowania daje większe bezpieczeństwo, pozwala zaoszczędzić czas oraz kontrolować nastawę kotła w każdym momencie i w dowolnym miejscu, co finalnie przekłada się na oszczędności.
Nickel Technology Park Poznań
300 metrów dalej w 2015 roku został oddany do użytku nowy budynek biurowy nr 3 należący do grupy Nickel Technology Park Poznań. Inwestor zadowolony z użytkowania kotłów oraz podgrzewaczy firmy Hoval w Centrum Biotechnologii w Złotnikach, również wybrał podobne rozwiązanie systemowe. W przypadku biurowca, komfort cieplny pracownikom gwarantuje kondensacyjny kocioł TopGas 100 z modułem sterowania TopTronicT, który umożliwia wybór odpowiednich ustawień dla użytkowników. Ciągłość dostaw ciepłej wody użytkowej gwarantuje podgrzewacz CombiVal ER300 o pojemności do 300l.