Jak obniżyć koszty ogrzewania i C.W.U. w obiektach hotelowych?

◄ Powrót do wszystkich postów
Niskie koszty ogrzewania budynku są aspektem równie ważnym jak komfort jego użytkowników, zwłaszcza w przypadku hoteli. Dlatego przy jego wyborze właściciele powinni kierować się względami technicznymi, kosztami eksploatacji oraz ochroną środowiska. Aspekty technologiczne to moc wyjściowa instalacji, wydajność grzewcza i prostota obsługi. Z kolei aspekty środowiskowe to racjonalne zużycie energii i niska emisja zanieczyszczeń. Odpowiednio dobrana instalacja grzewcza wraz z systemem regulacji zapewnia relatywnie niskie koszty eksploatacyjne – a to w konsekwencji odbija się na lepszej pozycji hotelu na rynku.
 

Budynki o dużej kubaturze charakteryzujące się sporą liczbą pomieszczeń i zróżnicowaną przestrzenią  spędzają sen z powiek niejednemu właścicielowi takich obiektów, wszystko za sprawą ogrzewania – które często stanowi największy koszt przy prowadzeniu działalności hotelarskiej. Racjonalne zużycie energii jest priorytetem dla właścicieli hoteli - wysokie koszty eksploatacyjne budynków hotelowych powodują ograniczanie nowych inwestycji, co stanowi kluczowy element konkurencyjności danego obiektu na rynku hotelarstwa i turystyki. Podejmując decyzję o wyborze systemu ogrzewania - bez względu czy mamy do czynienia z modernizowanym budynkiem, czy nową inwestycją - należy wziąć pod uwagę nie tylko koszty zakupu i montażu urządzeń, ale przede wszystkim późniejsze koszty eksploatacji i konserwacji instalacji oraz żywotność urządzeń. 
Hotel


Jaka instalacja grzewcza najlepsza dla hoteli?


Odpowiedź jest prosta! Taka, która nie tylko natychmiast reaguje na warunki zewnętrzne, ale co więcej dostosowuje się do nadchodzącej pogody, aby wykorzystać nasłonecznienie lub redukować moc, względem nadchodzącego ocieplenia. Dlatego najlepszym rozwiązaniem są kondensacyjne kotły  gazowe z inteligentnym sterownikiem ciepła.


Ogrzewanie w hotelu – konkretne przykłady

Przykładem urządzeń wykorzystywanych do ogrzewania budynków hotelowych są stojące kondensacyjne gazowe kotły UltraGas® o mocy do 2 000 kW, zapewniające efektywność energetyczną nawet do  99 % – a tym samym przyczyniające się do minimalnej emisji szkodliwego CO2 (w porównaniu z innymi urządzeniami gazowymi redukcja ta może wynosić aż 90 ton/rocznie). Minimalna emisja dwutlenku węgla jest możliwa dzięki opatentowanemu palnikowi Ultraclean®, wymiennikowi alufer® oraz wysokiemu zakresowi modulacji. Z uwagi na konieczność pracy jednostek grzewczych w wymagających warunkach – w kotłach UltraGas 250D-2000D do maksymalnej kondensacji spalin zastosowano unikalny wymiennik ciepła aluFer®. Dzięki dużej powierzchni transmisji ciepła, umożliwia on odzysk dodatkowej energii ze spalin na poziomie do 20 proc. Wewnętrzna konstrukcja wymiennika wykonana jest ze specjalnego stopu aluminium, dodatkowo jego zewnętrzna część wykonana jest z grubej warstwy stali nierdzewnej najwyższej jakości. Nadaje to kotłom UltraGas® bardzo wysoką odporność na duże różnice temperatur oraz korozję.
 

A co z naprawdę dużymi obiektami?
 
Modele UltraGas® 250D-2000D pracują kaskadowo, pokrywając zapotrzebowanie na ciepło w wielkokubaturowych obiektach w zależności od ich potrzeb. Kaskadowa praca urządzeń podnosi bezpieczeństwo energetyczne całego systemu grzewczego, zapewniając praktycznie bezobsługową pracę urządzeń – która jest możliwa dzięki uproszczonemu interfejsowi użytkownika, czystemu spalaniu oraz zdalnie sterowanemu systemowi napraw i monitoringu TopTronic® E online. W pełni zautomatyzowany proces regulacji, zarówno procesu spalania, jak i strategii połączonych dwóch jednostek, zapewnia pracę z najwyższą chwilową sprawnością przy maksymalnym wykorzystaniu ciepła kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach, a co za tym idzie – obniżenie kosztów eksploatacji budynku i niezawodność dostaw ciepła.
ultragas_d_schnitt_web.jpg
Zdjęcie.2 Kaskada kotłów Hoval UltraGas®

Case study


Hotel Grand Nosalowy Dwór****, Rezydencja Condo oraz  Nosalowy Dwór***


Przykładem pracy układu kaskady kotłów kondensacyjnych jest instalacja grzewcza zrealizowania w zakopiańskim kompleksie hotelowym Nosalowy Dwór Resort & SPA, w skład którego wchodzą Hotel Grand Nosalowy Dwór****, Rezydencja Condo oraz Nosalowy Dwór***. Hotel Grand Nosalowy Dwór**** to nowoczesny obiekt mieszczący 188 pokoi hotelowych, restaurację, bar, kawiarnię, sale konferencyjne oraz rozbudowane Centrum Wellness.
Racjonalne zużycie energii oraz bezpieczeństwo energetyczne są najważniejszymi aspektami dla właściciela obiektu, dlatego w Hotelu Grand Nosalowy Dwór****  kotłownia została wyposażona w kaskadę kotłów kondensacyjnych UltraGas® 1300D bez sprzęgła hydraulicznego o mocy 122 kW – 1300kW zapewniając najbardziej efektywne ogrzewanie budynku oraz bezpieczeństwo energetyczne. Wszystko to dla komfortu gości, co zapewnia hotel 4-gwiazdkowy. Wytwarzane ciepło służy do ładowania 10 wysokowydajnych podgrzewaczy ciepłej wody użytkowej CombiVal ESSR® 1000 o łącznej pojemności 10 000 l, oraz systemu grzewczego za pośrednictwem rozdzielacza modułowego. Dostarcza on ciepło do instalacji grzejników, ogrzewania podłogowego oraz zasilania central wentylacyjnych. Oddzielne dwa króćce powrotu o niższej i wyższej temperaturze wody stwarzają idealne warunki dla kondensacji w kotle, dzięki temu wzrasta odzysk energii utajonej w spalinach. Zastosowane rozwiązania pozwolą inwestorowi osiągnąć bezpieczeństwo energetyczne oraz niskie koszty ogrzewania. Dzięki kompaktowej kaskadzie 2 kotłów, trwałej konstrukcji wykonanej z najwyższej jakości stali nierdzewnej odpornej na tzw. szok termiczny oraz dużej pojemności wodnej, dzięki której palniki rzadko taktują (ulegają częstemu włączaniu) – inwestor długo będzie cieszył się z bezawaryjnej pracy kotłów.             
W sąsiedniej Rezydencji Nosalowy Dwór**** zainstalowano nowocześniejsze rozwiązanie -  kaskadowy kocioł kondensacyjny UltraGas® 1000D o mocy 87-1000 kW, oraz 4 wysokowydajne podgrzewacze ciepłej wody użytkowej CombiVal ESSR 1000 o łącznej pojemności 4000 l oraz wydajnej wężownicy – łącznie ponad 12 tys. l/h. System kotłowy współpracuje z rurowym wymiennikiem ze stali nierdzewnej, do którego wpływa woda z powrotu z instalacji hotelowej, miesza się z wodą wodociągową poprzez wymiennik i oddaje ciepło do podgrzewaczy c.w.u. o temp. ok. 45°C. Kotły już tylko dogrzewają c.w.u. do temp. 55°C. Dzięki takiemu rozwiązaniu inwestor oszczędza sporo pieniędzy na ogrzewaniu c.w.u. oraz na przegrzewach przeciwko legionelli.
nosalowy-1.jpg

Hotel Malinowy Raj
 
200 km na północ od Zakopanego znajduje się nowoczesny Hotel Malinowy Raj, wchodzący w skład kompleksu uzdrowiskowo-rekreacyjnego Baseny Mineralne Solec-Zdrój. Malinowy Raj to hotel o standardzie 4-gwiazdkowym, będący odpowiedzią na oczekiwania osób, odwiedzających jedyne w Polsce Baseny Mineralne, z najsilniejszą na świecie leczniczą wodą siarczkową. Obiekt hotelowy mieści przestronne, klimatyzowane pokoje dla ok. 200 osób, restaurację, sale konferencyjną, oraz rozbudowaną strefę Welness.
Aby zapewnić jak najbardziej oszczędny i najnowocześniejszy system kondensacyjnego ogrzewania dla najnowszego obiektu hotelowego w Solcu Zdrój, zdecydowano na wykorzystanie paliwa gazowego na cele centralnego ogrzewania oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Dlatego kotłownia hotelowa została wyposażona w kaskadę kotłów kondensacyjnych UltraGas® 1000D, bez sprzęgła hydraulicznego oraz pomp kotłowych. Zastosowano wymiennik rurowy ze stali nierdzewnej na powrocie z instalacji ogrzewania, aby wstępnie podgrzewać wodę użytkową do 45°C. Gwarancję ciągłości dostaw ciepłej wody użytkowej zapewniają cztery wysokosprawne podgrzewacze CombiVal ESSR® 1000. Zastosowanie kaskady kondensacyjnych kotłów gazowych zapewnia szeroki zakres wymaganej mocy cieplnej, która zmienia się w zależności od temperatury zewnętrznej oraz potrzeb obiektu. Dlatego zrealizowana kotłownia kaskadowa w hotelu Malinowy Raj zapewnia szeroko pojęte bezpieczeństwo energetyczne, oraz ograniczoną emisję szkodliwych substancji do środowiska. Dzięki niewielkim rozmiarom urządzeń, nie zajmuje ona dużej przestrzeni – dlatego rozwiązania kaskadowe można umieścić praktycznie w każdej części budynku. Roboty budowalne są minimalne, a włożona inwestycja zwróci się znacznie szybciej, niż w przypadku zastosowania alternatywnego rozwiązania grzewczego na paliwa stałe.
W sąsiedztwie hotelu Malinowy Raj znajduje się kompleks uzdrowiskowo-rekreacyjny Baseny Mineralne Solec Zdrój, w skład którego wchodzi basen rekreacyjny solankowo-siarczkowy leczniczy o wymiarach 16,5 x 16,5 m i głębokości 130 cm, w którym temperatura wody wynosi około 32°C oraz basen pływacki. W budynku znajduje się również kompleks saun ze strefą Wellness i wanną SPA, bar oraz restauracja. Aby sprostać wymaganiom inwestora, nad zapewnieniem odpowiedniej temperatury wody w basenie oraz pomieszczeniach obiektu czuwają wysokiej jakości kocioł UltraGas® o mocy 350 kW, który pracuje w okresach przejściowych oraz gazowy kocioł niskotemperaturowy UNO -3 o mocy 280 kW wspomagający ogrzewanie w okresach największego obciążenia cieplnego. To bardzo ważne by temperatura wody w basenie utrzymywana była ciągle na tym samym poziomie, dlatego zastosowane  rozwiązanie gwarantuje nieprzerwaną pracę obiektu i odpowiednią ilość energii cieplnej – zapewniając użytkownikom odpowiedni komfort cieplny, pozwalając w pełni skorzystać z walorów leczniczych, które daje woda solankowo-siarczkowa.


Malinowy Raj
Zdjęcie 4. Hotel Malinowy Raj

Więcej na: http://www.hoval.pl/systemy/budownictwo-niemieszkaniowe/hotele


Spodobał Ci się nasz artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij!
Autor
Opracowanie własne Hoval Polska