Modernizacja ogrzewania w Hotelu Permon - maksymalny komfort przy niskich kosztach.

◄ Powrót do wszystkich postów

Ogrzewanie w hotelu odgrywa najważniejszą rolę. Musi działać sprawnie, niezależnie od stale zmieniającego się zapotrzebowania zarówno podczas niskiego obłożenia obiektu jak i w szczycie sezonu. Oznacza to, że należy wybrać takie źródło ciepła, które umożliwia maksymalną modulację możliwej mocy bez znacznej utraty wydajności. Ważna jest również kontrola ciepła w hotelu w chłodnych miesiącach, gdy temperatura w nieobłożonych pokojach zmniejsza się do minimum, a temperatura w zwykle używanych pomieszczeniach może być ustawiana w zależności od potrzeb.

Modernizacja ogrzewania w hotelu Permon

Ekskluzywny, czterogwiazdkowy hotel Grand Permon położony jest w pięknej okolicy Tatr Wysokich, pośród lasów iglastych i jest jednym z najbardziej znanych ośrodków turystycznych i narciarskich w Tatrach. Hotel oferuje usługi i zakwaterowanie na wysokim poziomie oraz zadowala także najbardziej wymagających gości. W hotelu znajduje się największe centrum odnowy biologicznej w Słowacji.
Budowa hotelu Permon odbyła się w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Ponieważ w tamtym czasie na terenie górskim nie było przyłącza gazu, wyposażenie techniczne kotłowni zostało zaprojektowane przy użyciu stalowych kotłów wodnych z palnikami olejowymi. Na początku lat dziewięćdziesiątych w kotłowni zainstalowano rury gazowe, a wraz z nimi 4 kotły ČKD DUKLA typu KDVE 100 o nominalnej mocy kotła 1,040 kW z palnikami gazowymi. Kotły posiadają tylko 50-cio % kontrolę stopnia wyjściowego. Ciepła woda była podgrzewana centralnie w stalowych podgrzewaczach wody o pojemności 6,3 m3.  System generował spore koszty i był mało efektywny, dlatego właściciel hotelu zdecydował się zmodernizować swoją kotłownię.

Inwestor postawił przed nasmi swoje główne wymagania:
  • zaproponowanie odpowiedniego typu kotła dla istniejącej kotłowni;
  • nowy kocioł musiał pasować do istniejącej średnicy komina;
  • podłączenie kotła do systemów dystrybucyjnych musiało być proste i funkcjonalne;
  • projekt elastycznego i energooszczędnego podgrzewu ciepłej wody dla całego hotelu i centrum odnowy biologicznej.

Inżynierowie Hoval stanęli na wysokości zadania, wzięli pod uwagę specyficzne wymagania inwestora i do projektu podeszli z należytą starannością.

Maksymalny komfort przy niskich kosztach

W sytuacji kiedy zmieniają się wymogi energetyczne, najlepszym rozwiązaniem jest urządzenie, które umożliwia łatwe sterowanie mocą wyjściową, na przykład poprzez modulowanie palnika. Takim rozwiązaniem jest gazowy kocioł kondensacyjny UltraGas®. Jest to jeden z najbardziej efektywnych kotłów dostępnych na rynku i charakteryzuje się wydajnością do 109,9%. Cecha ta, umożliwia osiągnięcie tego samego efektu cieplnego, przy zużyciu mniejszej ilości paliwa. A to z kolei przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacyjnych.

Podczas przeprowadzania ostatecznej oceny i wyboru między kotłami niskotemperaturowymi i kotłami kondensacyjnymi z oferty Hoval, kocioł kondensacyjny Hoval UltraGas® 1440D był ostateczną decyzją uwzględniającą cenę kotła, koszty eksploatacyjne i współczynnik okresu zwrotu. Było to najbardziej korzystne i oszczędne rozwiązanie.
Kocioł kondensacyjny UltraGas.Hoval
Zdjęcie 1: Gazowy kocioł kondensacyjny UltraGas® 
Podgrzewanie ciepłej wody może wydawać się proste na pierwszy rzut oka. Dla dużego hotelu należy jednak wybrać takie podgrzewanie ciepłej wody, które będzie elastycznie reagować na zmiany w zużyciu. Dlatego firma Hoval zaoferowała rozwiązanie, które sprawdziło się w wielu obiektach hotelowych - podgrzewacz wody Modul-Plus, który zapewnia bezpieczną ochronę przed infekcjami w hotelach, szpitalach i budynkach mieszkalnych oraz wszędzie tam gdzie wymagania dotyczące higieny wody są bardzo wysokie. Unikatowy proces higieniczny nie daje żadnych szans rozwojowi bakterii Legionella.
Schemat hydrauliczny Hotel Permon
Schemat 1: Schemat hydrauliczny - zawiera podłaczenie kotłów UltraGas® oraz podgrzewacza wody Modul-Plus

Stare źródło ciepła vs. Hoval

Wymiana z kotła  KDVE 100 na wysoko wydajny gazowy kocioł kondensacyjny UltraGas®1440D przynosi spore oszczędności gazu, mocy oraz emisji.

Wzór na obliczenie rocznego zużycia gazu: 


                Qa                                            
BN = ---------------- [ m3/rok]                    
             ηk x Hi                                                    

BN – Roczne zużycie gazu m3/rok 
ηk – Wydajność kotła w temp. 80/60 °C  
ηk – Wydajność kotła w temp. 80/60 °C    
Hi – Wartość opałowa gazu w kWh/m3 
Qa – Energia cieplna wytwarzana przez kocioł
(przy założeniu 1,700 h/rok przy pełnym obciążeniu kotła)

Rodzaj kotła Wydajność kotła
w temp. 80/60°C
podana w % 

Znormalizowany poziom
wykorzystania w 75/60 °C
podany w % 

Hi
Gaz w kWh/m3

Qa
Energia cieplna
wytwarzana przez kocioł
podana w kWh/rok 

KDVE 100 90 92 9.51 2,448,000
UG 1440D 98.3 107.4 9.51 2,448,000 

Tabela 1: Parametry kotła KDVE i Hoval

Stosując tę metodę można porównać obliczenia zużycia gazu dla poszczególnych kotłów. W celu obliczenia stosujemy standardowy poziom wykorzystania kotła co odpowiada rzeczywistej pracy kotła w kotłowni.

ČKD DUKLA KDVE 100      BN = 279,797 m3/rok
Hoval UltraGas® 1440D        BN = 239,677 m3/rok

Oszczędności z użyciem kotła Hoval wynoszą:
min. 40,120 m3/rok lub min. 423,266 kWh/rok

Ponieważ kocioł UltraGas®1440D umożliwia podłączenie hydrauliczne z oddzielnymi powrotami dla niższych i wyższych temperatur, podczas eksploatacji wytwarzane jest kolejne 8% oszczędności paliwa czyli 33 861 kWh/rok. Co łącznie daje nam roczne oszczędności min. 457.127 kWh/rok. UltraGas® posiada szeroki zakres modulacji mocy wyjściowej od 10 do 100%; Dzięki temu jest włączany rzadziej, a to z kolei generuje dodatkowe oszczędności paliwa.
Rok 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016

Zużycie gazu
m3/rok

716,040 580,688 626,709 639,876 599,349 587,149 591,548

Tabela 2: Zużycie gazu w Hotelu Permon w latach 20010-2016
W połowie grudnia 2010 r. Uruchomiono kotły Hoval. Z powyższego zużycia gazu można jednak zauważyć, że pomimo wzrostu produkcji ciepła od 2011 roku, wymiana kotła na kondensacyjny spowodowała spadek rocznego zużycia gazu. Jeśli inwestor nie zdecydowałby się na ten krok, roczne zużycie gazu byłoby znacznie wyższe, o ok. 25-35%.
 
Oprócz oszczędności w zużyciu gazu, instalacja kotła kondensacyjnego przynosi również oszczędności energii elektrycznej w wyniku mniejszego poboru mocy palnika:
Hoval UG® 1440D pobór mocy palnika                                 65 – 2,300 W
ČKD DUKLA PHD 18 PZ pobór mocy palnika                        2 x 3,000 W
Oszczędności energii elektrycznej podczas pracy kotła UltraGas® wynoszą 6 290 kWh/rok.

Konstrukcja nowoczesnych gazowych kotłów kondensacyjnych wykorzystuje palniki gazowe, które powodują znacznie niższe emisje CO i NOx. Z kolei wysoka sprawność kotłów powoduje niższe zużycie gazu, a tym samym niższe wytwarzanie emisji CO2.
Roczna redukcja emisji  CO2 to 78 772 kg/rok.

Podsumowanie

Wymóg zmniejszenia wzrostu kosztów eksploatacyjnych budynków przekształca się w popularność nowoczesnych kotłów kondensacyjnych, które zastępują mniej ekonomiczne rozwiązania. W ten prosty sposób moglibyśmy zdefiniować rozwiązanie zadania, które postawił przed nami inwestor podczas modernizacji hotelu w latach 2010-2011. Z jednej strony centrum odnowy biologicznej zostało znacznie rozbudowane, ale z drugiej strony pomimo znacznie zwiększonej produkcji ciepła zmniejszyły się koszty eksploatacyjne. Wraz z podgrzewaczem Modul-plus kocioł UltraGas® gwarantuje najbardziej efektywne wykorzystanie paliw gazowych do ogrzewania i podgrzewania gorącej wody. Nowoczesne kotły kondensacyjne i wysokiej wydajności podgrzewacze wody działają dobrze w zmodernizowanych obiektach i budynkach - niezależnie od tego, czy mówimy o domach jednorodzinnych, budynkach mieszkalnych, hotelach czy dużych halach.
Jeśli artykuł Cię zainteresował podziel się nim ze znajomymi i udostępnij!
Autor
Opracowanie własne Hoval Polska