Wentylacja hali: instalacja i sterowanie zdecentralizowanymi systemami wentylacji

◄ Powrót do wszystkich postów

Zdecentralizowane jednostki wentylacyjne są rozmieszczone w hali i instalowane na dachu lub pod sufitem. Zmniejsza to nakłady na planowanie i instalację oraz nie marnuje cennego miejsca.

Zdecentralizowane systemy wentylacji i klimatyzacji składają się z jednostki poddachowej i dachowej. Na początek jednostka poddachowa jest umieszczana od góry w ramie dachowej. Urządzenie musi wystawać do hali przynajmniej do górnej krawędzi wylotu powietrza. Jeśli nie jest to możliwe - powiedzmy, ze względu na ustawianie dźwigarów suwnicowych - jednostki można mocować dalej w dachu za pomocą cokołu w kształcie ściętej piramidy.

Jednostka dachowa jest następnie umieszczana na górze jednostki dolnej i skręcana razem. W zależności od dokładnej lokalizacji, instalacja obu tych jednostek powinna zająć około 30 minut.

Opcje instalacji: dźwig lub helicopter

Aby części jednostki można było szybko podnieść prosto z obszaru załadunku na dach hali, idealnie jest je dostarczyć ciężarówką z platformą. Jeśli przybędą zamkniętym środkiem transportu, do rozładunku bocznego będzie musiał być dostępny wózek widłowy z długimi widłami.

Prace instalacyjne nie powinny rozpoczynać się przed dostarczeniem wszystkich części urządzenia. Dzieje się tak, ponieważ jednostki nad i pod dachem są wyposażone w specjalnie dostosowane oprzyrządowanie i sprzęt sterujący i dlatego muszą być prawidłowo zainstalowane razem.

Jeśli do montażu jednostek potrzebny jest dźwig o dużym zasięgu i wysokim haku (ze względu na wielkość hali) i / lub jeśli dźwig ma być używany wielokrotnie, można oczekiwać, że proces ten zajmie bardzo dużo czasu czas.

dach_kran.jpg

cz_plzen_pilsner-urquell_fabrikhalle_dach_roofvent-1.jpg

W takim przypadku użycie helikoptera na etapie instalacji może zaoszczędzić czas i pieniądze. W rzeczywistości, jeśli wszystko jest odpowiednio przygotowane, czas instalacji może wynieść zaledwie sześć minut na jednostkę (dwie windy).

Doskonałe oprzyrządowanie i sprzęt kontrolny dla wydajnej pracy

Kiedy zdecentralizowane systemy wentylacyjne są zainstalowane w hali, kilka jednostek zasila dany obszar. Jednostki pracujące w tych samych warunkach (czasy pracy, temperatura zadana itp.) Są pogrupowane w strefy regulacji.

Najnowocześniejsze oprzyrządowanie i wyposażenie sterujące umożliwia sterowanie poszczególnymi jednostkami oddzielnie (hydrauliczne przełączanie indywidualne) oraz w strefach (kontroler strefowy). W drugim przypadku sterownik strefowy zarządza trybami pracy, harmonogramami, parametrami, blokadami i komunikatami o błędach. Oddzielny moduł operacyjny i wejściowy przydziela jednostki do struktury instalacji i ustawia tryby pracy i programy.

Cały system składa się ze zdecentralizowanych jednostek, a także oprzyrządowania i elementów sterujących skonfigurowanych dla konkretnego zakładu i powinien być używany jako jedna „jednostka”. System ten niezawodnie gwarantuje w pełni zautomatyzowaną i energooszczędną pracę wszystkich komponentów zgodnie z określonymi wymaganiami. Dotyczy to nawet sytuacji, gdy instalacja jest zintegrowana z istniejącym systemem sterowania budynkiem ze zdecentralizowanymi elementami oprzyrządowania i sterowania, np. poprzez interfejs Modbus BACnet.

_______________________________________________

Więcej na temat rozwiązań zdecentralizowanych możesz przeczytać TUTAJ. 
A jeśli artykuł Ci się spodoba, udostępnij go na LinkedIn!
Autor
Opracowanie własne Hoval Polska