Ciesz się komfortem w swoim domu! Zadbaj o czyste i zdrowe powietrze już dziś.

◄ Powrót do wszystkich postów
80% naszego czasu spędzamy w pomieszczeniach biorąc przy tym od 15  do 20 tysięcy oddechów dziennie.  Czy wiesz, że zanieczyszczone powietrze w Twoim domu, biurze lub szkole może być sto razy gorsze od powietrza na zewnątrz???

Powietrze w domach, biurach i szkołach ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Jeśli nie ma odpowiedniej wentylacji, wszystkie szkodliwe substancje, takie jak roztocza mogą zagnieździć się w płucach zarówno Twoich jak i całej Twojej rodziny.  

Budownictwo – wczoraj i dziś

 „Dom posiadający sprawnie działającą wentylację to dom przyjazny dla jego mieszkańców. Zaniedbanie poprawnej wentylacji budynku w trakcie budowy może doprowadzić do syndromu domu chorego, a jego użytkownikom może przysporzyć problemy zdrowotne.inż. Ilona Lesiakowska1

Domy w przeszłości były budowane ze słabą izolacją oraz wykończeniem co pozwalało na naturalną wentylację. Szczeliny pomiędzy deskami podłogowymi, cienkie, pojedyncze szyby oraz uproszczone techniki budowlane przyczyniły się do stałego przepływu świeżego powietrza w domach. Obecnie izolacja termiczna staje się coraz bardziej skuteczna w nowoczesnych budynkach. Z jednej strony, pozwala zaoszczędzić energię, ale z drugiej strony, zapobiega wymianie powietrza, która kiedyś miała miejsce dzięki przepuszczalnej powłoce budynku oraz nieszczelnym oknom.

Nasz największy skarb - Zdrowie

Dorosły człowiek bierze 22 tys., oddechów dziennie, pochłaniając przy tym od 15 do 20 tysięcy litrów powietrza. Z każdym oddechem wdychamy od 40 do 75 tysięcy drobinek kurzu. Tylko jeden gram kurzu zawiera aż 700 milionów różnych cząsteczek, które mogą stanowić ogromne zagrożenie dla zdrowia. To samo dotyczy naszych dzieci, jeśli nie zapewnimy dobrej jakości powietrza w naszym domu, możemy narazić je na alergie, a nawet na astmy.

Domowa wentylacja Hoval
Zdjęcie 1: Słaba jakość powietrza w domu, przyczynia się do rozwoju alergii a nawet astmy.
Drobne cząstki i zarodki krążące w powietrzu mogą powodować objawy alergii lub inne dolegliwości, takie jak np. bóle głowy. Przy alergii lub astmie, wentylacja jest konieczna.

Przeciętna wentylacja w domu może doprowadzić do wykroplenia się wilgoci oraz do wysokiego stężenia CO2. Co to właściwie oznacza?

W powietrzu zostaną zgromadzone zanieczyszczenia – głownie wydychany dwutlenek węgla, wszechobecny kurz i roztocza, a nawet zarodki pleśni. Jeśli są osoby palące w domu – trujące substancje tytoniowe osiadają na meblach i są uwalniane w każdej chwili. 
Domowa wentylacja Hoval zabija wirusy i roztocza
Powietrze wydychane przez ludzi oraz niezauważalny proces pocenia się powoduje wzrost wilgotności powietrza. Para wodna osadza się na zimnych powierzchniach, np. na oknach i narożnikach pomieszczeń. Wilgotne powierzchnie jest substancją odżywczą dla roztoczy, a te z kolei prowadzą do rozwoju alergii.

Zbyt długi czas spędzony w pomieszczeniach, które są słabo wentylowane może być bardzo szkodliwy. Powoduje: senność, bóle głowy, zawroty głowy, brak koncentracji, osłabienie, nudności oraz ogólne zmęczenie, a nawet depresję. Czasami mogą również wystąpić objawy takie jak: podrażnienie oczu oraz układu oddechowego, a nawet arytmia serca. Nie można też nie zauważyć rakotwórczego wpływu pleśni...

Wentylacja powinna również usuwać wilgoć, która jest produkowana poprzez: oddychanie, prasowanie, gotowanie, suszenie prania oraz różne inne wykonywane czynności w domu.

Ile świeżego powietrza potrzebujemy?

Strumień objętości powietrza wentylacyjnego w budynku mieszkalnym jest określony przez sumę strumieni powietrza usuwanego z pomieszczeń pomocniczych. Strumienie te powinny wynosić co najmniej2:

Na taką samą liczbę powietrza ile wynosi powierzchnia salonu lub 30m3 dla każdej przebywającej osoby w pomieszczeniu. (Jeśli te dwie liczby różnią się od siebie, należy wybrać tę większą). Np. Salon o powierzchni 20 m2 wymaga wymiany 50 m3 powietrza na każdą godzinę, jeśli jest to sypialnia dla dwóch osób niezbędne jest 60 m3/ h.

Nieco inna jest ilość cyrkulacji świeżego powietrza w pomieszczeniach „brudnych” takich jak kuchnia, łazienka, które wymagają intensywnej wentylacji podczas użytkowania. I tak: W łazience potrzebujemy minimalnej ilości 50 m3 / h, Kuchnia z kuchenką elektryczną musi odprowadzić od 50 m3/h wzwyż, natomiast kuchenka na gaz od 70 m3.
Pomieszczenia takie jak salon z kominkiem, pralnia czy suszarnia mają zupełnie inne zapotrzebowanie na wymianę świeżego powietrza. Ten przypadek należy dokładniej skonsultować z projektantem.

Sprawdź czy Twoja wentylacja zapewnia odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach w okresie zimowym. Jeśli wynosi nie więcej niż 50-60% oznacza to, że funkcjonuje prawidłowo.

Zależność pomiędzy wentylacją, a wynikami uczniów w nauce

Często klasy w szkołach nie są odpowiednio wentylowane tak, by zapewnić dzieciom odpowiednią jakość powietrza. Pomieszczenia w szkołach charakteryzują się dużą liczbą uczniów przypadających na 1 m2 co z kolei prowadzi do wysokiego stężenia CO2 oraz złej jakości powietrza w klasach.

Słaba wentylacja może powodować, bóle głowy u uczniów, niską zdolność do koncentracji oraz nienaturalne zmęczenie. Problemy z przeciągami występują jeśli pomieszczenie jest  wentylowane tylko i wyłącznie za pomocą otwartych okien.

Wentylacja w szkołach
Badania przeprowadzone przez Duński Uniwersytet Technologiczny wykazały wyraźną zależność pomiędzy jakością, temperaturą powietrza, a wynikami w nauce jakie osiągają uczniowie. Testy pokazują, że poprzez ustawienie mechanicznej wentylacji, temperatura w klasach może zostać obniżona z 25% do 20%, co sprawia, że uczniowie osiągają lepsze wyniki w nauce nawet o 10%.

W Polsce ok. 1 proc. dzieci w wieku szkolnym, czyli ok. 60 tys., zapada na przewlekłe choroby układu oddechowego, w tym na dychawicę oskrzelową.

Ponadto, jak pokazują badania na studentach, ich wydajność może zwiększyć się nawet o 15 proc., gdy zwiększy się ilość świeżego powietrza w salach wykładowych. To również bardzo ważny aspekt przemawiający za potrzebą dbania o jakość powietrza w budynkach dydaktycznych.3

Czy jakość powietrza ma wpływ na wydajność u pracowników?

Na Harvardzie zbadano wpływ jakości powietrza na wydajność u pracowników i stwierdzono, że klimat wewnętrzny w biurze ma ogromny wpływ zarówno na efektywność jak i na pracę. Uczestnicy zostali poddani testom o różnym poziomie  - od wykonywania podstawowych zadań do reakcji w sytuacjach kryzysowych. Wniosek? Jeśli pracownik nie ma dostępu do wystarczającej ilości świeżego powietrza to jego produktywność, kreatywność oraz uwaga gwałtownie spadają.
Wentylacja w biurze

Złoty środek

Rozwiązaniem jest inteligentny system wentylacji, dzięki któremu nie trzeba otwierać i zamykać okien, a powietrze zawsze jest świeże – niezależnie od pory roku czy temperatury zewnętrznej. Za wszystko odpowiedzialne są jednostki wentylacyjne HomeVent®, które zatrzymują ciepło z powietrza wywiewanego, jak również odzyskują wilgoć – cecha, której nie posiadają konwencjonalne systemy.
homevent-comfort_fr_150_weiss_close_4c_srgb.jpg
Filtr przeciw owadom usuwa ich większe cząsteczki z nawiewanego świeżego powietrza do wnętrza pomieszczenia. Dodatkowo filtr drobno pyłowy oczyszcza powietrze z pyłków, brudu, drobnego kurzu oraz zarodków grzybów. Gdy powietrze dociera do środka jest już zupełnie czyste, a nieświeże wywiewane zostaje usunięte wraz z nieprzyjemnymi zapachami. HomeVent® sprawia, że dzięki temu nie ma potrzeby otwierania okien, a zatem wszelkiego rodzaju hałasy również pozostają na zewnątrz.

Oszczędności inwestycyjne

Technologia odzysku ciepła i wilgoci sprawia, że HomeVent® jest niezwykle ekonomiczny.

Dla porównania konwencjonalne systemy osiągają sprawność odzysku ciepła ok. 90%, HomeVent® osiąga sprawność 130% dzięki opatentowanemu mechanizmowi działania jednostki wentylacyjnej. Wynikiem tego jest przyjemny klimat wewnątrz pomieszczenia.

System wentylacji oparty o jednostki HomeVent® znacząco poprawia bilans energetyczny. Oszczędza dużo więcej energii, niż zużywa do pracy. Ilość powietrza ciągle się zmienia oraz jest kontrolowana za pomocą systemu sterowania. Dwa energooszczędne wentylatory EC działają w pełni automatycznie, by nieustannie dostarczać oczyszczone, świeże powietrze do środka pomieszczenia. 

Sprawdź jak działa system komfortowej wentylacji HomeVent® - Oglądaj teraz!

Jeśli zainteresował Cię temat komfortowej wentylacji dla domu, to udsotępnij ten post innym! 
Autor
Opracowanie własne Hoval Polska