Zdecentralizowany system wentylacji w hali produkcyjnej Rolls-Royce w Gdyni

◄ Powrót do wszystkich postów
System wentylacji w hali produkcyjnej musi spełniać określone kryteria i zapewniać odpowiednią jakość powietrza, która przekłada się na zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, a w niektórych obiektach ma wpływ na poprawne przeprowadzanie procesów technologicznych i przechowywanie produktów. Jak odpowiednio zaprojektować wentylację w zakładach pracy oraz jakie rozwiązania zastosowano w morskim centrum serwisowym Rolls-Royce w Gdyni – dowiesz się z poniższego artykułu.
Celem stosowania wentylacji mechanicznej w obiektach przemysłowych, w halach magazynowych i produkcyjnych jest zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza pracownikom oraz utrzymanie właściwego mikroklimatu w pomieszczeniach. Na prawidłową jakość powietrza składają się takie parametry jak: ilość świeżego, nawiewanego do pomieszczeń powietrza, jego czystość, wilgotność i temperatura. Zachowanie właściwych parametrów powietrza jest szczególnie ważne w zakładach produkcyjnych, gdzie efektem ubocznym produkcji jest często emisja szkodliwych substancji.

W takich miejscach, na stanowiskach pracy występuje ryzyko przekroczenia dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w powietrzu - co prowadzi do zagrożenia zdrowia, a nawet ludzkiego życia, ryzyka wybuchu pożaru w wyniku przekroczenia dopuszczalnych stężeń substancji łatwopalnych bądź szybsze zużycie, uszkodzenie, a nawet awarie maszyn. W przypadku magazynów, odpowiednio zaprojektowana wentylacja utrzymuje czystość w pomieszczeniach (magazyny farmaceutyczne), wydłuża trwałość produktów (magazyny spożywcze), odprowadza nadmierne ilości ciepła i wilgoci (magazyny tekstylne).
Pracownicy na Hali Produkcyjnej | Hoval
Zdjęcie 1: Wentylacja mechaniczna w obiektach przemysłowych, musi zapewnić odpwoiednią jakość powietrza pracującym tam pracownikom. 

Wentylacja w zakładzie pracy

Kubatura hal produkcyjnych i magazynów jest zróżnicowana, najczęściej są to powierzchnie jednokondygnacyjne o dużej wysokości. Ma to związek z miejscem, przestrzenią i organizacją pracy, która jest uzależniona od przeznaczenia obiektu. Mówimy tutaj o umiejscowieniu maszyn, urządzeń produkcyjnych, konstrukcji wsporczych, wózków i pojazdów transportowych. Zaprojektowanie wentylacji mechanicznej w takich obiektach wymaga dokładnego przeanalizowania cyklu produkcyjnego, ilości i rodzaju zanieczyszczeń, zysków ciepła i wilgoci oraz stref przebywania pracowników. Wentylację mechaniczną można zrealizować za pomocą systemów kanałowych lub zdecentralizowanych urządzeń wentylacyjnych (bezkanałowe jednostki dachowe.) Ze względu na dużą wysokość i ograniczone możliwości prowadzenia kanałów – najczęściej wykorzystuje się wariant drugi. Niesie on ze sobą wiele zalet, które szczegółowo zostały opisane TUTAJ
W zależności od rozwiązania, wyróżniamy wentylację ogólną, obejmującą swym zasięgiem cały obiekt lub wentylację strefową – obsługującą część budynku lub kilkanaście stanowisk pracy. Żeby uzyskać możliwe wysoką skuteczność, stosuje się współpracę wentylacji strefowej i wentylacji ogólnej. Poza wymianą powietrza i jego filtracją należy uwzględnić jego odpowiednie przygotowanie (ogrzewanie, chłodzenie, nawilżanie lub osuszanie). Sposób uzdatniania powietrza wynika ze specyfiki obiektu oraz warunków komfortu cieplnego dla pracowników.

Centrum serwisowe Rolls-Royce w Gdyni – studium przypadku

Firma Rolls-Royce jest światowym liderem produkcji systemów napędowych, wykorzystywanych na lądzie, w morzu i powietrzu. Firma ta jest obecna na pięciu rynkach globalnych: lotnictwa cywilnego, lotnictwa obronnego, morskim, energetyki oraz energetyki jądrowej. Rolls-Royce jest obecny w Polsce w trzech lokalizacjach - w Gniewnie, Krakowie i Gdyni. W tym ostatnim funkcjonuje Morskie Centrum Serwisowe, świadczące usługi z zakresu serwisowania i konserwacji okrętowych systemów Rolls-Royce. Placówka zajmuje się również marketingiem, sprzedażą oraz dostarczaniem nowego sprzętu morskiego i części zamiennych w rejonie całego Morza Bałtyckiego.
Wentylacja Rolls-Royce | Hoval
Zdjęcie 2: Jednostki wentylacyjne RoofVent® zainstalowane na dachu Rolls-Royce.
Centrum serwisowe zatrudnia w Gdyni około 80 pracowników, 30 na terenie zakładu oraz 50 tworzących mobilny zespół inżynierów serwisantów. Aby zapewnić komfort pracy i odpowiedni mikroklimat pomieszczeń, w budynku zastosowano zdecentralizowany system wentylacji składający się z trzech jednostek wentylacyjnych RoofVent®. Są to centralne o kompaktowej obudowie, wyposażone w dwa wentylatory, wysokosprawny wymiennik ciepła, układ grzewczy i chłodzący - utrzymujący komfortową temperaturę powietrza nawiewanego. Dodatkowym atutem urządzenia jest opatentowany nawiewnik wirowy Air-Injector, który zapewnia optymalne rozprowadzenie powietrza w zmiennych warunkach pracy i zapobiega przeciągom w pomieszczeniach.


Film 1: Zasada działania opatentowanego nawiewnika wirowego powietrza Air-Injector, który w porównaniu z innymi systemami wymaga od 25% do 30% mniejszego natężenia przepływu powietrza, aby osiągnąć taki sam poziom komfortu.
Zastosowanie systemu wentylacji zdecentralizowanej pozwala na dostarczanie powietrza nawiewanego do wnętrza hali produkcyjnej, bez konieczności stosowania przewodów kanałowych powietrza nawiewanego oraz wywiewanego. Jest to korzystne rozwiązanie z punktu widzenia wymogów przestrzennych - zachowujemy cenną przestrzeń, która w przypadku rozwiązania zcentralizowanego, byłaby zajęta przez kanały. Prowadzenie kanałów w strefie zakładu produkcyjnego często jest kłopotliwe nie tylko ze względu na wysokość obiektu - ale może dochodzić do kolizji z projektowaną infrastrukturą hali lub oprawami oświetleniowymi.

Rozwiązania oparte na urządzeniach wentylacyjnych RoofVent® spełniają kryteria higieniczne - powietrze nawiewane jest czyste, przefiltrowane. W przypadku instalacji kanałowej, w perspektywie czasu istnieje dodatkowa konieczność czyszczenia kanałów wentylacyjnych - co podnosi koszt użytkowania systemu. Brak przewodów wentylacyjnych to także większa wydajność centrali wynikająca z braku strat ciśnienia. Jednostki wentylacyjne RoofVent® zostały dostarczone w stanie gotowym do podłączenia, dzięki temu prace związanie z planowaniem i instalacją są ograniczone do minimum.
Zainteresował Cię artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij na LinkedIN!
____________________________________________
Więcej informacji o wentylacji dla hal produkcyjnych i magazynowych znajdziesz TUTAJ. A jeśli masz jakieś pytania - PISZ.
Autor
Opracowanie własne Hoval Polska