5 kroków do oszczędzania energii każdego dnia

◄ Powrót do wszystkich postów

Dzięki kilku prostym wskazówkom możesz trwale zmniejszyć własne zużycie energii, a tym samym koszty ogrzewania. Zrób więc coś dobrego zarówno dla środowiska jak i swojego portfela.

Codziennie niszczymy ogromne ilości surowców energetycznych, nie myśląc o skutkach. Dla niektórych może być zaskakujące, że koszty ogrzewania przeciętnego gospodarstwa domowego stanowią około 70 procent całego zużycia energii - istnieje tu ogromny potencjał oszczędności.

Przedstawiamy 5 wskazówek, dzięki którym można szczędzać energię każdego dnia:
  • obniż temperaturę pokojową o jeden stopień,
  • odpowietrz kaloryfery,
  • zimą wietrz pokój w 5-cio minutowych seriach, zamiast zostawiać uchylone okno na cały dzień,
  • sprawdź izolację termiczną,
  • kupuj źródła ciepła sprawdzonych marek.

Wskazówka 1: Obniż temperaturę pokojową o jeden stopień

W wielu gospodarstwach domowych pokoje są przegrzewane. Obniżenie temperatury w pomieszczeniu o jeden stopień zmniejsza zużycie energii od pięciu do sześciu procent. Idealna temperatura w salonach powinna wynosić od 20 do 23 stopni Celsjusza. W sypialni wystarczy nawet 17 do 20 stopni. Programowalne termostaty mogą być używane do monitorowania temperatury, umożliwiają automatyczne obniżenie temperatury podczas nocy. Jeśli termostat jest już podłączony do grzejnika, nie odkręcaj go do końca.

Wskazówka 2: Regularnie odpowietrzaj kaloryfery

Twoje ogrzewanie wymaga stałej konserwacji, a grzejniki regularnego odpowietrzania. Jest to jedyny sposób, aby sprawić, że całe ciepło zostanie uwolnione do pomieszczenia. Jeśli grzejnik nie jest już ciepły, mimo że termostat jest odkręcony do końca, to znak, że należy go odpowietrznić. Wszystko czego potrzebujesz to klucz wentylacyjny (dostępny w sklepach ze sprzętem), wiadro i ręcznik. Ten proces nie jest tak łatwy w przypadku ogrzewania podłogowego. Ten typ ogrzewania również musi być regularnie odpowietrzniony. Zalecamy by zrobił to doświadczony instalator ogrzewania.

Wskazówka 3: Wietrz pokój w krótkich intensywnych seriach, zamiast zostawiać ciągle uchylone okno

Świeże powietrze jest szczególnie ważne w domu lub mieszkaniu zimą, ponieważ powietrze w pomieszczeniach jest zazwyczaj suche. Ze względu na niskie temperatury wymiana powietrza powinna nastąpić tak szybko, jak to możliwe, przez szeroko otwarte okno. Zostawienie uchylonego okna powoduje, że pomieszczenie z czasem traci ciepło. W miesiącach zimowych zaleca się wietrzenie pokoju 2-3 razy dziennie przez kilka minut. Obowiązuje zasada: im cieplej jest na zewnątrz, tym okno może być dłużej otwarte podczas wietrzenia pomieszczenia.
Wietrzenie pokoju
Zjęcie 1: Pomieszczenie powinno być wietrzone, w krótkich intensywnych seriach zamiast ciągle uchylonego okna.

Wskazówka 4: Izolacja i ogrzewanie

Aby optymalnie ogrzać dom lub mieszkanie i nie stracić ciepła, niezbędna jest dobra izolacja. Testy z kamerami termowizyjnymi pokazują dokładnie, gdzie ucieka ciepło i gdzie wymagana jest naprawa. Można jednak samodzielnie testować i wymieniać uszczelki przy oknach - to proste. Aby to zrobić, należy umieścić kawałek papieru w dolnej ramce, gdy okno jest otwarte, następnie zamknąć okno. Jeśli można wyciągnąć arkusz bez oporu, okno jest nieszczelne. Do naprawy należy zastosować nowe listwy uszczelniające.
Izolacja i ogrzewanie
Zdjęcie 2: Aby optymalnie ogrzać dom lub mieszkanie i nie stracić ciepła, niezbędna jest dobra izolacja.

Wskazówka 5: Kupuj źródła ciepła sprawdzonych marek

Stary grzejnik często okazuje się być zjadaczem energii i pieniędzy. Inwestowanie w modernizację systemu grzewczego chroni zatem środowisko i portfel. Nowoczesne ogrzewanie jest zarówno przyjazne dla środowiska i zmniejsza koszty, jeśli system grzewczy jest idealnie dopasowany do domowych i indywidualnych nawyków. Rodzina z dziećmi ma inne potrzeby grzewcze niż para pracująca bez dzieci. Hoval oferuje szeroki wybór różnych rozwiązań grzewczych i chętnie doradzi przed kolejnym zakupem ogrzewania.
__________________________________________________
Jeśli artykuł Cię zainteresował, podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go na LinkedIN

Więcej o rozwiązaniach dla budownictwa mieszkaniowego znajdziesz TUTAJ>>
Autor
Opracowanie własne Hoval Polska