5 przydatnych rad przed rozpoczęciem sezonu grzewczego

◄ Powrót do wszystkich postów
Nadeszła jesień, a to oznacza, że dni i noce będą coraz zimniejsze. To idealny czas, by upewnić się, że w Twoim domu będzie ciepło i przytulnie. Dzięki poniższym wskazówką z łatwością przygotujesz swój system grzewczy na początek sezonu. 
Gdy dni stają się coraz chłodniejsze, trzeba zrobić coś więcej niż tylko wyjąć zimowe ubrania z szafy - ważne jest również, aby sprawdzić, czy system ogrzewania jest gotowy na nadchodzącą zimę. Nawet jeśli pory roku wciąż się zmieniają, musisz upewnić się, że temperatura w domu jest odpowiednia - dlatego przeczytaj nasze wskazówki, jak sprawić by w domu było ciepło i przytulnie, niezależnie od pory roku.

1. Odpowietrz grzejniki i wykonaj konserwację

Odpowietrzenie grzejników
Pamiętaj o przeprowadzeniu konserwacji grzejników - najlepiej przed sezonem grzewczym. Jest to niezbędne, aby zapewnić maksymalne wykorzystanie wytwarzanej energii cieplnej. Ten bulgoczący dźwięk wytwarzany przez grzejniki jest w dużej mierze spowodowany przez pęcherzyki powietrza w gorącej wodzie, które
uniemożliwiają optymalną cyrkulację, a tym samym najlepszą możliwą wydajność cieplną. Aby temu zapobiec, wystarczy odpowietrzyć grzejniki za pomocą klucza odpowietrzającego (dostępnego w każdym sklepie budowlanym), kubka i ściereczki.

2. Nigdy nie wyłączaj całkowicie grzejników

Termostat pokojowy Hoval
Czy wiesz, że w sezonie grzewczym nigdy nie należy całkowicie wyłączać grzejników? Gdy pomieszczenie ostygnie, jego ponowne ogrzanie wymaga znacznie więcej energii. Dlatego powinieneś upewnić się, że temperatura w Twoim domu nie spadnie poniżej 18 stopni, kiedy jesteś poza nim. Możesz to łatwo kontrolować za pomocą termostatu pokojowego. Wystarczy ustawić temperaturę na każdy dzień tygodnia oraz na poszczególne okresy, a termostat dostosuje się w razie potrzeby. Niektóre nowoczesne systemy sterowania mają nawet dostęp do prognozy pogody w Internecie i zapewniają, że ogrzewanie będzie odpowiadało przewidywanym warunkom pogodowym. Jeśli zapowiada się słoneczny dzień pomieszczenia nie będą ani wcześniej ogrzewane, ani przegrzewane zbyt mocno. Umożliwia to oszczędzanie energii w sposób ekonomiczny i przyjazny dla środowiska, a jednocześnie zapewnia najwyższy komfort.

3. Zostaw wolną przestrzeń wokół grzejników

Grzejniki są często zasłonięte meblami, zasłonami i innymi przedmiotami codziennego użytku. Prowadzi to do gromadzenia się ciepła, uniemożliwiając jego równomierne rozproszenie w całym pomieszczeniu powodując wyższe koszty ogrzewania. Pozostawienie odległości co najmniej 15 - 20 centymetrów pozwoli utrzymać moc grzewczą na idealnym poziomie. Zapewnia to efektywne wykorzystanie całej energii.

4. Utrzymuj odpowiedni poziom wilgotności powietrza, aby zmniejszyć ryzyko chorób

Hydrometr_Hoval
Utrzymywanie włączonego ogrzewania na stałe obniża poziom wilgoci w powietrzu i prowadzi do nieprzyjemnie suchego powietrza, a to wysusza nasze błony śluzowe, czyniąc nas bardziej podatnymi na zachorowania. Suche powietrze jest również zimniejsze niż powietrze o odpowiednim poziomie wilgotności.

Narzędzie zwane higrometrem, które można kupić w każdym sklepie budowlanym, mierzy wilgotność powietrza w pomieszczeniu - powinna wynosić od 40 do 60 procent. Jeśli poziom jest za niski, należy umieścić pojemnik z wodą w pobliżu grzejników. Pod wpływem ciepła woda zacznie parować i wytworzy się wilgotne powietrze.

Pamiętaj, aby mieć oko na higrometr by zapewnić równowagę - jeśli powietrze stanie się zbyt wilgotne, nagrzewanie zajmie więcej czasu i zużyje więcej energii. Jeśli budujesz nowy dom, zalecamy zintegrowanie systemu grzewczego z rekuperacją. To automatycznie reguluje temperaturę oraz wilgotność powietrza.

5. Poproś profesjonalistę o sprawdzenie systemu grzewczego

Najważniejsze jest regularne sprawdzanie systemu grzewczego przez profesjonalistę. Sprawdzi on izolację wokół rur grzewczych, całego systemu grzewczego i elementów sterujących, wymieniając w razie potrzeby stare lub uszkodzone elementy, aby upewnić się, że system jest odpowiednio wyposażony na nadchodzący sezon grzewczy.

5 przydatnych rad przed rozpoczęciem sezonu grzewczego - w pigułce

  • Odpowietrz grzejniki i wykonaj konserwację
  • Nigdy nie wyłączaj całkowicie grzejników
  • Zostaw wolną przestrzeń wokół grzejników
  • Utrzymuj odpowiedni poziom wilgotności powietrza
  • Poproś profesjonalistę o sprawdzenie systemu grzewczego
______________________________________________
Jeśli artykuł Cię zainteresował, będzie nam bardzo miło jeśli podzielisz się nim ze znajomymi i udostępnisz go na LinkedIn!

Więcej na temat rekuperacji możesz przeczytać tutaj: KLIK
Autor
Opracowanie własne Hoval Polska