Czy wirus SARS-CoV-2, rozprzestrzenia się za pomocą wentylacji mechanicznej?

◄ Powrót do wszystkich postów
Na całym świecie ostatnie miesiące były i wciąż są trudne z powodu pandemii SARS-CoV-2. Federalny Urząd Zdrowia Publicznego (FOPH) cały czas promuje przestrzeganie higieny i zachowanie dystansu jako odpowiednie środki zapobiegające koronawirusowi. Co więcej, w miarę możliwości zaleca się przebywanie na świeżym powietrzu. Ale co z ryzykiem zakażenia w pomieszczeniu? Jest to pytanie, które dotyczy nie tylko użytkowników komunikacji miejskiej czy gości restauracji - właściciele domów stają również przed pytaniem, czy np. wentylacja w pomieszczeniu pomaga w rozprzestrzenianiu się koronawirusa? Hoval postanowił zająć się tą sprawą raz na zawsze. Nimon Islami, który jest Managerem Produktu Komfortowej Wentylacji w firmie Hoval, wyjaśnia kilka kluczowych punktów, jednocześnie obala mity i rozwiewa wątpliwości.

Panie Islami, wydaje się, że największe zagrożenie stwarzane przez COVID-19 zostało zażegnane. Niemniej jednak największe ryzyko pozostaje w pomieszczeniach zamkniętych, w których ludzie mają tendencję do gromadzenia się, na przykład w środkach transportu

Obecnie uważamy, że wirusy SARS-CoV-2 mogą być również przenoszone drogą powietrzną. Wirusom tym trudniej jest rozproszyć się w zamkniętych pomieszczeniach - w tym w domach - niż na zewnątrz. W Niemczech Instytut Roberta Kocha ocenił aktualne badania naukowe na ten temat i na podstawie dotychczasowych badań ustalił, że wirusy SARS-CoV-2 mogą być przenoszone za pośrednictwem aerozoli lub pływających mikrokropel. Są one wytwarzane przez kaszel lub kichanie i okazały się być jednym z głównych nosicieli koronawirusa, a infekcje spowodowane kontaktem stanowią niewielki odsetek przypadków.

coronavirus-hoval-2.jpg
Fot. 1 : Wirusy SARS-CoV-2 są głównie uwięzione w kropelkach i aerozolach.

Duża część jest przenoszona drogą powietrzną. Jak więc możemy chronić się w pomieszczeniach?

Nie ma czegoś takiego jak 100%-wa ochrona. Higiena jest oczywiście ważnym czynnikiem. Jest jednak prawdopodobne, że wirusy SARS-CoV-2 są głównie uwięzione w kropelkach i aerozolach. Większe kropelki, na przykład te powstające podczas kaszlu lub kichania, można zatrzymać za pomocą odpowiednich urządzeń. Z drugiej strony aerozole to maleńkie zawieszone cząsteczki emitowane podczas mówienia lub oddychania. Oznacza to, że pozostają stale zawieszone w powietrzu. Decydującym czynnikiem jest tutaj to, jak długo utrzymują się na powierzchni.

Czy istnieje cokolwiek, co mogłoby nas ochronić przed takimi aerozolami?

Tak jest; weźmy na przykład samoloty, które są wyposażone w filtr HEPA - wysokowydajny filtr cząstek stałych. Służy do filtrowania cząstek o wielkości zaledwie 0,01 mikrometra. Jak niedawno wyjaśnił europejski producent samolotów o ugruntowanej pozycji, oznacza to, że może usuwać 99,97% cząstek z powietrza.

Czy jesteśmy narażeni na kontakt z wirusem, nawet jeśli przebywamy we własnych czterech ścianach?

 
Trzeba spojrzeć na to z odpowiedniej perspektywy. Większe krople wytwarzane przez kaszel lub kichanie mają rozmiar 10 mikrometrów. Istnieją oczyszczacze powietrza, które skutecznie filtrują takie kropelki. Z drugiej strony aerozole mają mikroskopijne rozmiary. Ale nasze komfortowe urządzenia wentylacyjne Hoval HomeVent są wyposażone w potężne filtry, które mogą odfiltrować do 95% cząstek o wielkości zaledwie 0,4 mikrometra z powietrza w pomieszczeniu.

img_0503.jpg

Czy oznacza to, że systemy wentylacji komfortowej nie rozprzestrzeniają aerozoli, które są potencjalnie pełne wirusów w naszych domach, poprzez cyrkulację powietrza?

Nie, tak naprawdę to nie działa. FOPH stwierdza również, że ryzyko nie wzrasta w budynkach z wentylacją mechaniczną. Należy pamiętać, że systemy wentylacji bytowej nie zapewniają całkowitej ochrony przed SARS-CoV-2. Ale mogą pomóc zminimalizować ryzyko infekcji w pomieszczeniach. Jest to możliwe dzięki wydajnemu filtrowaniu, a przede wszystkim odzyskiwaniu wilgoci z powietrza.

Co ma z tym wspólnego wilgotność?

Wilgotność względna powyżej 40% może zapobiegać infekcjom dróg oddechowych. Istnieją dowody na poparcie tej tezy. W idealnym przypadku wilgotność względna w pomieszczeniu powinna wynosić od 40 do 60%. Z tego powodu lekarze zwracają się obecnie do WHO o ustalenie obowiązkowego poziomu wilgotności względnej na co najmniej 40% we wszystkich budynkach publicznych. Wymagałoby to zastosowania komfortowych systemów wentylacyjnych, na przykład ze zintegrowanym odzyskiem wilgoci, znanym również jako entalpia.

Czy zainstalowanie w domach odpowiednich urządzeń wentylacyjnych zapewniających komfort mogłoby zmniejszyć ryzyko infekcji?

Takie jest nasze obecne założenie oparte na wszystkich dostępnych faktach. Jak już wspomniałem, należy zauważyć, że nie możemy zapewnić całkowitej ochrony. Jednak przyjemny klimat w pomieszczeniu nie tylko poprawia samopoczucie, ale także zapewnia lepsze zdrowie dzięki wspomnianemu filtrowaniu cząstek stałych i wilgotności względnej.

 W przypadku domów i mieszkań jednorodzinnych Hoval zaleca zainstalowanie komfortowego systemu wentylacji HomeVent. Te urządzenia z dostępem do Internetu zapewniają przyjemny klimat w pomieszczeniach przez całą dobę. Są wyposażone w system odzysku ciepła i wilgoci, reagują na zapachy, filtrują alergeny i kropelki o wielkości zaledwie 0,4 mikrometra z powietrza i utrzymują przez cały czas czyste i świeże powietrze.

Trzy powody, dla których komfortowa wentylacja jest bezpieczna

1. Dzięki odzyskowi wilgoci HomeVent zapewnia idealną wilgotność, zmniejszając ryzyko infekcji.
2. HomeVent filtruje do 95% wszystkich cząstek z powietrza, nawet tych o wielkości zaledwie 0,4 mikrometra. Kropelki zanieczyszczone koronawirusem mają wielkość 10 mikrometrów. 
3. Komfortowy system wentylacji, taki jak HomeVent, zapewnia stały dopływ powietrza zewnętrznego, wymienia powietrze i zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczonych aerozoli w pomieszczeniach.
Źródła oraz linki:
FOPH
https://www.bag.admin.ch/bag/de/home/krankheiten/ausbrueche-epidemien-pandemien/aktuelle-ausbrueche-epidemien/novel-cov/so-schuetzen-wir-uns.html

Robert-Koch-Institut
https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Steckbrief.html

Deutsche Gesellschaft für Hygiene und Mikrobiologie (Niemieckie Towarzystwo Higieny i Mikrobiologii)
https://www.dghm.org/aktuelle-wissenschaftliche-publikationen-zu-corona

40 do 60% RH (wilgotności względnej)
https://40to60rh.com/
__________________________________
Jeśli artykuł Cię zainteresował, podziel się z nim na LinkedIn
Więcej o komfortowej wentylacji Hoval możesz przeczytać TUTAJ.
Autor
Opracowanie własne Hoval Polska