Internet of Things

◄ Powrót do wszystkich postów

Internet of Things (Internet przedmiotów), to jeden z najpopularniejszych tematów w ostatnim czasie. Czym jest? Chwilowym trendem czy zmianą, która zmieni branżę HVAC na zawsze?


Na zadane pytania odpowiada Profesor Elgar Fleisch.

Na każdym kroku pojawiają się dyskusje, artykuły o “Internet of Things”. Co to właściwie oznacza?
 

Internet of Things jest określeniem, w jaki sposób wszystko staje się częścią Internetu. W tym scenariuszu nie tylko ludzie komunikują się ze sobą za pomocą Internetu poprzez laptopy, iPady czy telefony komórkowe, ale robią to również przedmioty codziennego użytku. Np. Drzwi balkonowe komunikują się z systemem klimatyzacji, gdy zostaną otworzone. Światła LED wykrywają obecność w pomieszczeniu (w ten sposób każdy może ustawić system alarmowy) lub rośliny, które przekazują sygnał do systemu nawadniającego z informacją o ilości potrzebnej wody.

Klienci czasami podchodzą sceptycznie do komunikacji on-line z systemem ogrzewania. Jakie jest Pana zdanie na ten temat?

Uważam, że każdy klient powinien mieć swobodę decydowania za siebie. Jeśli system ogrzewania dzięki niezawodnemu i bezpiecznemu połączeniu z internetem, może być bardziej efektywny i oszczędny, każdy powinien korzystać z tych możliwości i korzyści.  Dzięki połączeniu z Internetem  także obsługa i serwisowanie systemu staje się wygodniejsze …dlatego moim zdaniem prędzej czy później każdy zacznie korzystać z tych udogodnień.

Jak Internet of Things wpływa na branżę HVAC? 

Złożoność nowoczesnych systemów HVAC gwałtownie wzrasta, liczba jednostek w systemach produkcji, odzysku, czy dostarczania ciepła zwiększa się każdego dnia. Sytuacja ta może przerosnąć klientów, projektantów i instalatorów. Internet of Things oferuje łatwy, oszczędny i precyzyjny sposób kontrolowania systemów. Co więcej sprawia, że są bardziej wydajne tym samym generują dodatkowe oszczędności.

Czy Pańskim zdaniem, Hoval jest przygotowany na to wyzwanie?

Firma Hoval koncentruje się nie tylko na klientach oraz rozwiązaniach systemowych; jest również entuzjastą technologii. Pomaga to wytłumaczyć, dlaczego Hoval jest tak dobrze przygotowany na „Internet of Things” i jest jedną z przodujących firm w tym zakresie. Dowodem na to jest nowy sterownik TopTronic®E, który jako jedyny odczytuje prognozę pogody i komunikuje się z całym system grzewczym.

Więcej na: http://www.hoval.pl/produkty/toptronic-e/

Zainteresował Cię nasz artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij!
Prof. Dr. Elgar Fleisch

Dyrektor Instytutu Zarządzania Technologii (University of St. Gallen)
Profesor Zarządzania Technologii  (ITEM-HSG)
Profesor Zarządzania Informacją (ETH Zürich) 

Autor
Univ.-Prof. Dr. Elgar Fleisch