Jak ekonomiczne ogrzewać Galerie Handlowe?

◄ Powrót do wszystkich postów
Ogrzewanie obiektów wielkokubaturowych takich jak Galerie Handlowe jest nie lada wyzwaniem zarówno dla projektantów jak i inwestorów, ze względu na ogromne koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne. Dlatego warto już na etapie projektu wykonać analizę energetyczno-ekonomiczną aby wybrać najbardziej efektywny i ekonomiczny system ogrzewania w świetle wielu lat pracy obiektu. Sprawdź jaki system ogrzewania wybrał właściciel Galerii Echo w Kielcach oraz PlusCity w Austriackim mieście Pasching.

Galeria Echo w Kielcach

W sierpniu 2011 roku została uroczyście otwarta jedna z największych Galerii Handlowych w Polsce – Galeria Echo w Kielcach. Firma Hoval miała przyjemność uczestniczyć w procesie inwestycyjnym budowy tego obiektu. Galeria otrzymała tzw. Oskara developerskiego targów nieruchomości w Cannes, czyli pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie MAPIC Awards w kategorii „The best refurbished retail development award”.

Powierzchnia całkowita galerii to 160 000 m2. Poza 280 lokalami handlowymi do dyspozycji Klientów jest wielosalowe kino, kręgielnia, dyskoteka, fitness i bawialnia dla dzieci, jak również kilkupoziomowy parking na 2 300 miejsc.
Hoval i centrum Echo
Zdjęcie 1: Galeria Echo w Kielcach

System ogrzewania i wentylacji

System grzewczy i wentylacyjny w Galerii Echo oparty jest o pompy ciepła typu woda /powietrze pracujące w pętli wodnej WLHP (water loop heat pumps). Jego przewagą jest wykorzystanie ciepła odpadowego (nadwyżki ciepła w systemie pomp ciepła) do bezpośredniego ogrzewania powietrza świeżego w centralach wentylacyjnych przez cały sezon zimowy. Centrale posiadają wymienniki wodne pracujące na parametrach 30/24°C i są zasilane wodą powrotną z pomp ciepła. Aby taki niskotemperaturowy system pracował jak najbardziej efektywnie energetycznie, źródło ciepła powinno pracować na jak najniższych parametrach. Dlatego zastosowano gazową kotłownie kondensacyjną Hoval, bez dolnego ograniczenia w temperaturze powrotu wody kotłowej. Pracuje ona w oparciu o gazowe kotły kondensacyjne UltraGas®, które dzięki opatentowanym wymiennikiem ciepła aluFer® spełniają najwyższe wymagania projektowe zarówno pod względem sprawności i ekonomiczności, jak i bardzo niskiej emisji NOx i CO. Kotłownia została zbudowana z kaskady kotłów typu UltraGas®1440D o mocy 1310 kW i UltraGas®720 o mocy 655 kW. Zwraca uwagę zastosowanie przez Inwestora kotła podwójnego 1440D, który został wyposażony w odpowiedni hydrauliczny zestaw połączeniowy oraz wspólne odprowadzenie spalin wraz z systemem regulacji, znacząco obniżając koszty inwestycyjne.

Kotły w kotłowni Galerii Echo zostały wyposażone w podstawowe regulatory kotłowe. Natomiast układ automatycznej pracy kaskady kotłów wraz ze sterowaniem obiegów grzewczych rozwiązany został w ramach projektu AKPiA i BMS całej Galerii. Hoval dostarczył również kompletny układ neutralizacji kondensatu ze spalin. Jako uzupełnienie kotłowni kondensacyjnej zastosowano do produkcji ciepłej wody użytkowej cztery pojemnościowe podgrzewacze typu CombiVal ER o pojemności 1000 litrów każdy.

Centrum handlowe PlusCity w Pasching

Jest to trzecie co do wielkości centrum handlowe w Austrii, oferujące szeroką gamę zajęć rekreacyjnych, które zależą od komponentu technicznego: kaskady kotłów kondensacyjnych UltraGas® 2000D. Fakt, że kocioł może być również monitorowany zdalnie za pośrednictwem TopTronic®E, był kluczowym argumentem na jego korzyść.

Właściciele PlusCity wiedzą, że obecnie centrum handlowe musi oferować znacznie więcej niż samą możliwość zrobienia zakupów. Społeczeństwo chce wszechstronnych doświadczeń i rozrywki. W związku z tym postanowili rozbudować swoje centrum z 50 000 do 70 000 m2 Firma odpowiedzialna za PlusCity zainwestowała w tę ekspansję około 140 milionów euro.

W ramach prac remontowych przeniesiono hollywoodzkie kino Megaplex do centrum handlowego. Stary budynek kina został zburzony, a na jego miejscu powstał dodatkowy parking. "Ocean Park", który obejmuje stoły bilardowe i tory do gry w kręgle, to kolejna nowa funkcja. Pięć z 220 wynajętych pomieszczeń w centrum zajmują kawiarnie i restauracje. PlusCity jest również podłączony do sieci tramwajowej, co znacznie ułatwia komunikację. Właściciele mają nadzieję, że 13 milionów osób rocznie odwiedzi centrum, aby cieszyć się wszechstronnymi doświadczeniami, takimi jak zakupy, jedzenie i napoje a także działalność kulturalna i sportowa.
kotłownia galeria handlowa Hoval
Zdjęcie 2: System z podwójnym kotłem do rozbudowy centrum handlowego PlusCity w Pasching. Dzięki modułowi sterującemu systemu TopTronic® E dział techniczny może uzyskać do niego dostęp z dowolnego miejsca.

Niezawodne ciepło

Rozbudowa, która została przeprowadzona na przełomie 2015/2016 r. obejmuje łącznie 20 000 m² i jest ogrzewana za pomocą bliźniaczego gazowego kotła kondensacyjnego UltraGas® 2000D. Po intensywnym szkoleniu przez serwis Hoval, wewnętrzny zespół ds. Usług budowlanych może teraz samodzielnie dbać o system. Opisuje go jako prawdziwy sukces pod względem nowoczesnej technologii: w obiektach rozrywkowych, w tym w kinie, kręgielniach i restauracjach, centrum handlowe jest otwarte prawie 24 godziny na dobę, a ryzyko potencjalnej awarii należy ograniczyć do minimum. Dzięki sterownikowi TopTronic®E dział techniczny  ma dostęp do kotła z dowolnego miejsca. Temperatura kotła dostosowana jest do prognozy pogody, a zatem generowane są oszczędności oraz zmniejszone zostaje zużycie energii.

Dlaczego warto wybrać kondensacyjny kocioł UltraGas®?

  • kocioł kondensacyjny UltraGas® można szybko i łatwo zintegrować z istniejącym systemem grzewczym, znacznie zmniejszając koszty instalacji,
  • dzięki zaawansowanej technologii osiąga maksymalną wydajność w obliczu zmiennych warunków pracy,
  • pozwala to zaoszczędzić koszty operacyjne i oznacza, że koszty zakupu zostają szybko zwrócone,
  • duża powierzchnia grzewcza wymiennika ciepła aluFer® odzyskuje więcej ciepła i zmniejsza zużycie gazu,
  • warstwy wody w kotle są zoptymalizowane, aby zapewnić wysoką wydajność przez cały czas, 
  • moc wyjściową można modulować do dowolnego ustawienia, w ten sposób dodatkowo zmniejszamy zużycie gazu.
Jeśli artykuł Cię zainteresował podziel się nim ze znajomymi i udostępnij na LinkedIN!

____________________________________________________

Dowiedz się więcej o rozwiązaniach systemowych dla Galerii Handlowych TUTAJ!
Autor
Opracowanie własne Hoval Polska