Wentylacja mieszkalna: inwestycja w jakość życia

◄ Powrót do wszystkich postów
Dzisiejsze domy są budowane w sposób bardziej hermetyczny niż kiedykolwiek wcześniej. Powoduje to brak regularnej wymiany powietrza przez co znajdujemy się w dusznych domach - co nie jest ani przyjemne, ani zdrowe. Wentylacja mieszkalna jest na to lekarstwem.
To, co jest brane pod uwagę przy planowaniu i budowie domów pasywnych i niskoenergetycznych, nie znalazło jeszcze miejsca w planach budowy zwykłych, nowych budynków: chodzi o wentylację mieszkalną, znaną również jako rekuperacja. Jedna osoba uwalnia do środowiska około dwóch litrów wilgoci w ciągu dnia. Dzieje się tak poprzez transpirację, ale również podczas kąpieli, prysznica lub gotowania. Ze względu na dzisiejsze bardzo dobrze uszczelnione konstrukcję domów, zapewnienie ciągłej wymiany powietrza powinno stanowić ważny wkład w utrzymanie zdrowia. Niemniej jednak integracja wentylacji mieszkalnej jest przez wielu postrzegana raczej jako luksus niż konieczność. Jednak dzięki rekuperacji życie we własnych czterech ścianach staje się znacznie przyjemniejsze, a jakość życia poprawiona.

Niska jakość powietrza i jego skutki

Niska jakość powietrze ma znaczący wpływ na zdrowie ludzi - takie jak utrzymująca się słaba koncentracja i bóle głowy. Zawartość CO2 w powietrzu jest mierzona w częściach na milion, w skrócie ppm. Higieniczna dopuszczalna wartość obciążenia CO2 w pomieszczeniu wynosi około 1500 ppm. Praktyczny przykład: w sypialni, w której śpią dwie osoby, limit ten zostanie kilkakrotnie przekroczony w nocy, jeśli okno jest zamknięte. Tak więc wartość ta wzrasta rano do około 4500 ppm. Wilgotność w tym czasie wynosi około 65%. Bardziej prawdopodobne jest tworzenie się pleśni ze względu na zawartość wilgoci w domu, która również wzrasta w ciągu dnia. To nie tylko szkodzi murowi domu, ale także szkodzi naszemu zdrowiu. Komfortowa wentylacja zapewnia idealną zawartość tlenu i wilgoci we własnym domu.

Uchylanie okien

Wielu uważa, że wymianę powietrza w domu można osiągnąć przy użyciu otwartych lub uchylnych okien. Jest to trudne osiągnięcia zimą, aby zapewnić higieniczną wymianę powietrza, cały dom musiałby być wentylowany trzy razy dziennie przez pełne 15 minut. Ponadto otwarte okna są stałym źródłem dostępu dla owadów, kurzu i brudu.

Nie każda wentylacja jest taka sama

Przy wyborze i ustawianiu wielkości wentylacji mieszkalnej należy zachować ostrożność. W końcu na rynku dostępna jest szeroka gama produktów o różnej jakości. Aby zagwarantować pewną orientację, "the Austrian Association for Comfort Ventilation Systems" zapewnia szczegółową listę kontrolną dla generalnych wykonawców domów. Przygotowaliśmy pięć najważniejszych kryteriów na które warto zwrócić uwagę:
  1. Wybierz urządzenie rekuperacyjne, które jest energooszczędne. Wartość na etykiecie: A +.
  2. Twoja komfortowa wentylacja powinna być bezstopniowa i łatwa w obsłudze.
  3. W zależności od liczby osób i wielkości budynku potrzebne jest mniej lub więcej powietrza - wybierz system o odpowiednim przepływie oraz mocy.
  4. Upewnij się, że urządzenie jest wyposażone w odzysk wilgoci.
  5. Właściwa izolacja akustyczna i odpowiedni system dystrybucji są tak samo ważne jak wybór urządzenia.

Świeże i czyste powietrze dzięki HomeVent®

System komfortowej wentylacji HomeVent® firmy Hoval cicho i skutecznie zastępuje zużyte powietrze - świeżym powietrzem i można go zintegrować z dowolnym budynkiem, w sposób oszczędny, niezależnie od tego, czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec. Powietrze wywiewane z pomieszczenia zanieczyszczonego z nieprzyjemnym zapachem jest odprowadzane na zewnątrz, a przefiltrowane świeże powietrze jest nawiewane do salonu. Szczególną zaletą dla alergików jest podwójny filtr, który dodatkowo usuwa pyłki, zanieczyszczenia, drobny kurz i zarodniki grzybów z powietrza. Dzięki funkcji odzyskiwania ciepła nie dochodzi do utraty energii grzewczej pomimo wymiany powietrza. Nasza wskazówka: Komfortowa wentylacja jest szczególnie ekonomiczna, jeśli urządzenie, system dystrybucji i wyloty są optymalnie do siebie dopasowane.
Autor
Opracowanie własne Hoval Polska